HABER AKIŞI

Grip Aşısına Dikkat!

 Tarih: 11-10-2017 09:39:00
‘Geçen sene aşı oldum, bu sene olmama gerek yok’ diye düşünmeyin. Her sene değişen virüslere karşı önleminizi alın.

2017-2018 grip sezonu bir açıldı, pir açıldı. Başımızı ne yana çevirsek bir veya birkaç kişi grip veya soğuk algınlığından yakınıyor. Bulaşıcı özelliği ile riski artıran grip virüsünün kalıcı bağışıklık sağlayacak aşısının olmadığını, risk gruplarının mutlaka her yıl aşı olması gerektiğini belirten Acıbadem Fulya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. , grip aşıları ve kışa damga vuracak 2017-2018 virüslerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu...

 Dünyada her yıl 500 milyon kişinin kapısını çalan ve 250- 500 bin kişinin de hayatını kaybetmesine neden olan grip virüsü sonbaharla birlikte yeniden sahneye çıktı, çıkar çıkmaz da pek çok kişiyi etkisine aldı.
 Sanılanın aksine soğuk havadan değil, çoğunlukla hapşırma ve öksürmeyle etrafa yayılan damlacıklar yoluyla vücuda giren grip virüsü, kişiden kişiye hızla bulaşma özelliğine sahip.

PAÇAVRA HASTALIĞI DENİLİYOR
 Influenza virüsleri A, B ve C olmak üzere üç ana grupta sınıflandırılır, bunlar da kendi aralarında alt gruplara ayrılır.
 Dünya çapında salgınlara yol açan, Influenza A türleridir. 2017-2018 grip sezonu için de, geçen sene en sık hastalık yapmış olan Influenza A , Influenza A , Influenza B etkenini de içeren üç çeşit influenza virüsüne karşı koruyuculuk özelliği olan grip aşısı uygulanacaktır.
 Influenza virüslerinin sebep olduğu solunum yollarının enfeksiyon hastalığı olarak tanımlanabilen grip, soğuk algınlığından farklı olarak daha ağır seyirli olduğundan ve kişiyi yatağa düşürdüğünden, halk arasında 'paçavra hastalığı' olarak da tanımlanıyor.
 
BİR ÖNCEKİ TÜRE GÖRE YAPILIYOR
 Hastalar genellikle hastalığı istirahat etmeden atlatamıyor. Virüs; boğaz, burun ve akciğer mukozasında çoğalabilirken, ateş, halsizlik, hapşırık, öksürük, baş ağrısı ve yaygın kas eklem ağrısı olarak kendini gösteriyor.
 Aşı, bir önceki virüs türüne ve olası salgına göre oluşturuluyor
 Influenza virüsleri genetik olarak yapısal değişime uğrar, bu nedenle de insan ve hayvanların bağışıklık sisteminden kaçmayı başarırlar. Bu değişkenlikleri nedeniyle de kalıcı bağışıklık sağlayacak aşı da oluşturulamamaktadır.

YÜZDE 40-60 ÖNLÜYOR
 Yapılan bilimsel çalışmalarla; toplum genelinde aşının influenza enfeksiyonunu yüzde 40-60 önlediği ortaya konuluyor.
 
ETKİNLİĞİNİ KORUYOR
 
 Aşı, özellikle Influenza A (H1N1) ve Influenza B için etkili olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyonu bazen tamamen önlemese de enfeksiyonun hafif geçmesine yardımcı olur.
 Aşı içeriği önceki grip sezonun virüslerine göre hazırlandığından aşı içeriği ile yeni sezonun virüsleri eşleşirse, aşı etkinliği fazla oluyor. Fakat virüs yapısını değiştirip yeni sezonda aşı ile uyumsuz olsa dahi çapraz- koruma etkisi ile aşılar etkinliğini koruyor.
 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu; geçen sene yapmış olduğu çalışmalarda, ülkemizde en sık Influenza A (H3N2) ve Influenza B tespit edip daha az oranda Influenza A (H1N1) tespit etmiştir. Bu nedenle geçen sene aşı ile hedeflenmiş olan Influenzavirüsleri iyi eşleşmiş ve aşı oldukça etkin olmuştur.

ADINDAN SÖZ ETTİRECEK VİRÜSLER

 Influenza A: H1N1 ve H3N2 gibi alt tipleri bulunan Influenza A virüsü; öksürük, hapşırıkla ortama yayılan damlacıklar yoluyla çok hızlı, çok kolay bulaşıyor. Domuz, at, kuş ve deniz memelilerinin yanı sıra insanlarda da hastalık yapabiliyor.
 Influenza B: Sadece insanlarda hastalık yapıyor. Özellikle de okula giden çocuklarda sık görülmekte olan Influenza B, Influenza A'ya göre kısmen daha hafif seyirli.
 
 
GRİP AŞISINDA BU HURAFELERE DİKKAT!
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Kuşoğlu, CDC ( Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) grip aşıları ile ilgili doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

 Grip aşısı grip yapar! 
Toplumda 'aşı olduktan sonra grip olunur' diye yanlış bir kanı var. Grip aşısı cansız denilen inaktif virüslerden üretiliyor yani hastalık yapma özelliği yok. Sadece bağışıklık sistemini harekete geçirip vücudun hastalığa karşı hazırlıklı olmasını sağlıyor. Bu arada grip aşısı olunsa da olası diğer influenza virüsleri veya başka virüsler solunum yolu enfeksiyonu yapabiliyor. Ayrıca aşı sağlıklı kişilerde yüzde 40-60 civarında etkili olacağından aşıya rağmen grip olunabilir.

 Aşı için geç kaldım!
Grip aşısı mevsimi Ekim–Kasım ayları olmakla birlikte sonraki aylarda da aşı yapılabiliyor. Ancak erken yapılırsa aşı daha erken koruyuculuk sağlayacağından etkisi artıyor. Yani aşı için geç kalındı kaygısı olmamalı.

 Sağlıklı kişilerin aşı yaptırmasına gerek yoktur! 
Yanlış bir düşünce çünkü toplumda yaşlılar, çocuklar ve hastalıklar için riskli kişiler olduğu unutulmamalı. Bu nedenle sağlıklı kişiler de grip olmamalı ve çevresine virüs bulaştırmamalı. Bunun da en etkin yolu aşılanmaktan geçiyor.

 Grip aşısının yan etkileri fazla! 
Toplumda çok yaygın olan yanlış inanışlardan biri de, grip aşısının yan etkilerinin fazla olduğu. Oysa her aşının yaptığı kadar; aşı yerinde kol ağrısı ve hafif ateş dışında yan etkisi yok. Grip aşısı tavuk yumurtası kullanılarak üretildiğinden yumurta alerjisi olan kişilere yapılmıyor ancak yumurta alerjisi nedeniyle sadece cilt döküntüsü varsa aşı engel değil. Buna karşın solunum sıkıntısı veya anjioödem gibi sistemik etki yapan alerjik reasiyonlarda aşı uygulanmamalı.

 Geçen sene oldum, bu sene gerek yok! 
Daha önce grip aşısı olmak bu yıl için koruyucu olmuyor. Virüsün her sene genetik yapısını değiştirme özelliği nedeniyle yeni aşılar yapıldığından, kişiler her sene grip aşısı olmalı.

GRİP AŞISI OLMALARI ÖNERİLEN RİSK GRUPLARI
 Çocuklar (özellikle 5 yaş altı)
 65 yaş üzerindekiler (her yıl grip aşısı, beş yılda bir de zatürre aşısı yaptırılmalı)
  tedavisi görenler
 Kortizon tedavisi alanlar
 AIDS hastaları
 Astım, KOAH, kistik fibroz ve diğer kronik akciğer hastaları olanlar
 Kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar
 Diyabet hastaları
 Vücut kitle indeksi 40 üzerine olan obez kişiler
 Nörolojik hastalığı olanlar (beyin, sinir ve kas hastalıkları olanlar)
 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar
 Orak hücreli anemi gibi kan hastalığı olan kişiler
 Sağlık çalışanları
 Bakımevi ve huzurevinde kalan yaşlılar
 Hamileler grip aşısından çekiniyor ancak gebeliğin her döneminde grip aşısı olunabilir.
 
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Şehidin İsmi Yıldırım’da Yaşayacak Şehidin İsmi Yıldırım’da Yaşayacak Yıldırım Belediyesi’nin şehit Uzman Çavuş Nazmi Ayyıldız’ın adını verdiği Aile S..
Bahçelerinde Define Ararken Yakalandılar! Bahçelerinde Define Ararken Yakalandılar! Solucan yetiştirme bahanesiyle define arayan 5 kişi daha gözaltına alındı ...
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den Flaş Açıklama! Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den Flaş Açıklama! Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: "Görevimize devam ediyoruz."..
“Cambazın Cenazesi” Nilüfer’de “Cambazın Cenazesi” Nilüfer’de Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, “Cambazın Cenazesi”yle sanatseverlerin karşıs..
  BURSA MANŞET HABERLERİ
Bakan Soylu: 'Yolsuzluk yapan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayız' Bakan Soylu: 'Yolsuzluk yapan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayız' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yolsuzluk yapan kim olursa olsun, kanuna aykırı..
DEAŞ'ın kaçırdığı askere şehitlik ünvanı verildi DEAŞ'ın kaçırdığı askere şehitlik ünvanı verildi Kilis’in Suriye sınırında çıkan çatışmanın ardından terör örgütü DEAŞ mensupları..
Çoban baba üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı Çoban baba üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı Ardahan'da çoban baba, üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı. 1..
Hava sıcaklıkları düşüyor |28 Eylül Perşembe yurtta hava durumu Hava sıcaklıkları düşüyor |28 Eylül Perşembe yurtta hava durumu Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey kesimlerinin parçalı yer yer ç..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Başkentte Tüfekle Husumetli Olduğu Kişiyi Vuran Şahıs Etkisiz Hale Getirildi Başkentte Tüfekle Husumetli Olduğu Kişiyi Vuran Şahıs Etkisiz Hale Getirildi Başkent’te husumetli olduğu kişiyi pompalı tüfekle ve uzun namlulu makineli tüfe..
Kendilerini Uyaran Polisi Darp Etmeye Kalktılar Kendilerini Uyaran Polisi Darp Etmeye Kalktılar Balıkesir’in Gönen ilçesinde trafik polisi darp edilmek istendi.
Stadyumda Tribün Yandı Stadyumda Tribün Yandı Samsun’un Atakum ilçesindeki stadyumun tribününde çıkan yangında koltuklar kulla..
Malatyada Motosikletler Denetlendi Malatyada Motosikletler Denetlendi Malatya ’Son Sürat-2’ uygulaması ile motosikletli sürücüler denetlendi.
  DÜNYA HABERLERİ
Kabil'de intihar saldırısı: 30 ölü Kabil'de intihar saldırısı: 30 ölü Afganistan'ın Kabil kentinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 30 kişi hay..
Dışişleri'nden flaş vize açıklaması Dışişleri'nden flaş vize açıklaması Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de b..
ABD'den Vize Krizi İle İlgili Yeni Açıklama: Önemli İlerleme Kaydettik, Ancak Bize Delil Sunulmadı ABD'den Vize Krizi İle İlgili Yeni Açıklama: Önemli İlerleme Kaydettik, Ancak Bize Delil Sunulmadı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, vize krizinde önemli ilerlemeler..
Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Bugün Bosna Hersek ve dünyanın önemli müslüman liderlerinden Bilge Kral Aliya İz..
  EKONOMİ HABERLERİ
Kardemirden Çevre Yatırımı Kardemirden Çevre Yatırımı Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ Genel Müdürü Ercüment Ünal, "Çe..
Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı Borsa haftanın son iş gününü yüzde 0,05’lik hafif yükselişle tamamladı...
Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, "Ülke ekonomisine k..
Raci Şaşmaz: “Amacımız Daha Şeffaf Olup Halkla İç İçe Yatırım Yapmak” Raci Şaşmaz: “Amacımız Daha Şeffaf Olup Halkla İç İçe Yatırım Yapmak” 55,4 milyon lira bedel ile Denge Yatırım Holding’in yüzde 48,5’ini alarak sermay..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bakan Eroğlu’ndan TTK ve TDK eleştirisi Bakan Eroğlu’ndan TTK ve TDK eleştirisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Tü..
Artvin Hayvan Bakımevine Kavuşuyor Artvin Hayvan Bakımevine Kavuşuyor Artvin Belediyesi, Artvin’in ilk kapsamlı hayvan barınağı projesiyle Artvin’de ö..
Bozbey: “Kırsal Mahallelerin Sorunlarını En Aza İndireceğiz“ Bozbey: “Kırsal Mahallelerin Sorunlarını En Aza İndireceğiz“ Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ‘Başkan Burada’ projesi kapsamında bu h..
Minikler Çizgifilm Kahramanlarıyla Eğlendi Minikler Çizgifilm Kahramanlarıyla Eğlendi Yunusemre Belediyesi, 3. Uluslararası Yunus Emre Günleri kapsamında Forum Magnes..
  SİYASET HABERLERİ
Ahmet Özoğul, Ak Parti Domaniç İlçe Başkanlığı Görevine Seçildi Ahmet Özoğul, Ak Parti Domaniç İlçe Başkanlığı Görevine Seçildi AK Parti Domaniç İlçe Başkanlığı’nın 6.Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi...
92 Yaşındaki Yaşlı Amca Kılıçdaroğlunu Görmeye Geldi 92 Yaşındaki Yaşlı Amca Kılıçdaroğlunu Görmeye Geldi Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Muhtarlar Toplantısı’na katılmak için hava yoluyla..
Bakan Eroğlundan Ttk Ve Tdk Eleştirisi Bakan Eroğlundan Ttk Ve Tdk Eleştirisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Tü..
Emine Erdoğan, D-8 Zirvesine Katılan Liderlerin Eşlerini Teknede Ağırladı Emine Erdoğan, D-8 Zirvesine Katılan Liderlerin Eşlerini Teknede Ağırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, D-8 Zirvesi’ne katılan ..
  SPOR HABERLERİ
Tff 1. Lig: Adanaspor: 0 - Mke Ankaragücü: 0 Tff 1. Lig: Adanaspor: 0 - Mke Ankaragücü: 0 TFF 1. Lig’in 9. haftasında Adanaspor evinde MKE Ankaragücü ile karşılaştı. Müca..
Kılıç: “Adanaspor En Verimli Oyununu Oynadı” Kılıç: “Adanaspor En Verimli Oyununu Oynadı” TFF 1. Lig ekiplerinden Adanaspor’un Teknik Direktörü Kemal Kılıç, MKE Ankaragüc..
Marmaris Rallisi Tanıtım Toplantısı Yapıldı Marmaris Rallisi Tanıtım Toplantısı Yapıldı Marmaris Rallisi’nin tanıtım toplantısı bugün yapıldı. Türkiye Otomobil Sporları..
Spor Spikeri Cüneyt Ersan Tecrübe Paylaşım Toplantısında Özel Çocuklarla Bir Araya Geldi Spor Spikeri Cüneyt Ersan Tecrübe Paylaşım Toplantısında Özel Çocuklarla Bir Araya Geldi Spor spikeri Cüneyt Ersan “Spikerler takım tutabilir ancak mikrofon başında tama..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
Yukarı