HABER AKIŞI

FETÖ'cü şirketten Doğan Holding'e uzanan bir kumpas hikâyesi

 Tarih: 11-09-2017 09:29:56
Tekstil devi şirket, milyonlarca lira vergi kaçırdı. Ailenin vârisi, suçu ortaya çıkardı ve şikâyette bulundu. Maliye cezayı sildi. FETÖ’cü hâkimler dosyayı sümen altı etti. Yargıtay seyretti.Yargıdan sonuç alamayan iş adamı Abdullah Gençal, derdini dile getirmeleri için Hürriyet gazetesine gitti. Dosyalar haber değil şantaj malzemesi yapıldı ve Doğan Holding’in milyonlarca Türk lirası cezası sildirildi.

Tekstil devi şirket, milyonlarca lira vergi kaçırdı. Ailenin vârisi, suçu ortaya çıkardı ve şikâyette bulundu. Maliye cezayı sildi. FETÖ’cü hâkimler dosyayı sümen altı etti. Yargıtay seyretti.Yargıdan sonuç alamayan iş adamı Abdullah Gençal, derdini dile getirmeleri için Hürriyet gazetesine gitti. Dosyalar haber değil şantaj malzemesi yapıldı ve Doğan Holding’in milyonlarca Türk lirası cezası sildirildi.Abdullah Gençal, magazin dünyasının bir dönem yakından tanıdığı bir iş adamıydı. Huzur Mağazalarının vârisiydi. Doksanlı yıllarda Hülya Avşar ile ismi anılmaya başlandı. Durumdan rahatsız olan babası Turgut Gençal, oğlunu Avustralya’ya gönderdi. Ancak bu gidiş; FETÖ’ye ve Doğan Holding’e uzanacak büyük bir kavganın ilk adımıydı. Abdullah Gençal’ın hikâyesini kendi ağzından dinledik. İşte çarpıcı iddiaları:

Magazin haberleri şirketi panikletti. Beni Avustralya’ya sürgüne gönderdiler. Uçağa

binmeme bir gün kala abilerim ‘Belki geri gelmezsin, paranı göndeririz’ diyerek şirketteki hisselerimle ilgili tasarrufta bulunmak için noterden imza istediler. Arada babam olduğu için güvenip imzamı attım. Ancak bir yıl sonra döndüğümde, abilerim şirketin sahibi gibi davranmaya başladı. Hisseler elimden gitmişti.

Akrabamız ve satın alma müdürümüz olan Bülent G’nin abimlerle iş birliği içinde tedarikçi firmalardan sürekli para topladığını ve ‘Bize mal satacaksanız yardımda bulunacaksınız’ dediğini öğrendim.
Sene 2007. (Bugün Bülent G, ‘tekstil imamlığı’ndan yargılanıyor. Yurt dışına çıkış yasağı var.)

BODRUMDA ALTIN KASALARI

O tarihte FETÖ diye bir adlandırma yoktu. Ümraniye’deki merkezde bodrum katına büyük bir kasa odası yapılmış. Paralar bankalara yatırılmıyor, minibüslerle merkeze yönlendiriliyormuş. Dolar ve külçe altın biriktiriyorlarmış. Bunu inceletmeye karar verdim. Meğer, bilançoda babamı da kandırmışlar. Yüzde 20’ye varan reel gösterimler yapmış, yüzde 80 kazık atmışlar. Mesela 2 trilyon denilmiş ama aslında 10 trilyon ciro yapılmış. Bu da dolar ve külçe altın şeklinde toplanmış. Öylesine bir vergi kaçakçılığı var ki... Babamın ayrılmasından sonra FETÖ adına sürekli para toplama yapılıyormuş. Durumu ona anlattım. Tepki gösterdi.

 

KAÇAKÇILIĞA FETÖ AFFI

Mali soruşturma istedim. Şirkete 2007 sonunda Vergi Denetmenleri Grup Başkanlığınca 23 milyon lira ceza kesildi. Fakat bir süre sonra 23 milyon liralık ceza 4 milyon liraya düşürüldü. Uzlaşı (mutabakat, konsensüs) sağlanmış.

Pekiyi vergi kaçakçılığı sabitken nasıl böyle bir şey olur?

Savcıya gittim. Savcı “4,5 katı ceza kesilmesi gerekirken, nasıl olur da uzlaşıya gider. Olmaz böyle bir şey” dedi.

Soluğu Ümraniye 5. Asliye Mahkemesinde aldım. Davaya bakan Hâkime Kader U. “Ben Maliye’den mütalaa istedim. Göndermediler. Suç unsuru yoktur” diyerek 2002-2004 yılları arasındaki vergi denetiminden şirketi beraat ettirdi. İtirazda bulundum. Dosya Yargıtay’a gitti. 11. Ceza Dairesi onadı ve geri gönderdi. Bunlar cezadan kurtuldu. Hesap ettirdim, 160 milyon lira ödemeleri gerekirken, hiç para tahsil edilmedi. Bu nasıl bir güçtür anlayamadım.

DOĞAN GRUBU HAZİNE BULDU

Yeniden savcıya gittim. İhbar ettim, denetimin yapılmasını istedim. Savcı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığına gitmemi tavsiye etti. Kurul, denetimi eline aldığında beş yıllık zaman aşımından dolayı sadece 2004 yılını ucundan yakalayabildi. Kurul, diğer kurulun yaptığı usulsüzlüğü raporlandırdı. Bunlara ulaştım. Şirket yöneticileri hakkında vergi kaçakçılığı davasından yeniden suç duyurusunda bulundum. Ama dosya, yine aynı hâkimenin önüne gitti.

Hâkime Kader U, yetkisizlik kararı vererek Şişli’ye gönderdi. Şişli, dosyayı oyalayıp Fatih Adliyesine havale etti. Fatih, yetkisizlik kararı verip, ne alaka ise Bakırköy Adliyesine gönderdi.
Bu sırada 2005 yılı için vergi kaçakçılığından da suç duyurusunda bulundum.
Dosya, Ümraniye’de bir başka hâkimin önüne düştü. ‘Hâkime Kader U. yetkisizlik vermiş ben de veriyorum’ demesin mi? Meğer danışıklı dövüşmüş. Sonradan anladık.

Yine gittik Şişli’ye...

Oradan Bakırköy’e...

Bakırköy 6. Asliye’de davalar açıldı.
Bu sırada birinci davanın kararı çıktı. Hâkim “5. Asliye’de zaten karar görülmüştür. Bu mükerrer bir davadır, dedi” ve dosyayı kapattı. İş Yargıtay’a gitti. Ne hikmetse yine 11. Ceza’ya düştü. Anında onandı. Ardından 2005 yılına ilişkin dava da düşürüldü. Yani sıfır ceza ile kurtuldular. Cumhurbaşkanlığına, Adalet Bakanlığına, Maliye Bakanlığına... Aklıma gelen her yere dilekçe verdim. Suç görmezden geliniyor, dedim ama netice alamadım.

Bari haberini yaptırayım diye düşündüm. Hürriyet gazetesine gittim. Bakın, dedim, 4,5 katı vergi alınması gerekirken, beşte biri silindi. Bu, haber değil mi?
Beni Doğan Holding’e yönlendirdiler. İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Soner Gedik’in beklediğini söylediler. (Kendisi CEO oldu. 15 Temmuz’dan altı ay sonra istifa etti ve ABD’ye yerleşme kararı aldı.)
Gedik, hesap uzmanı. Devlette tecrübesi var.

Maliye hukukunu iyi bildiği için “Uzlaşı raporlarını nasıl elde ettin” diye sordu. Ben de anlattım. “Bunları alabilir miyim” dedi. Ben de “Tabii ki” diye karşılık verdim.
Bunun üzerine “Ne istersin” diye sordu.

Sadece haber yapılmasını istediğimi söyledim. Belgelerin neye faydası olacağını algılayamadım. Çünkü onlar hakkında hiçbir bilgim yoktu. Meğer Doğan Holding’in de büyük vergi cezaları varmış.
Belgelerin fotokopisini alıp Hürriyet’e yönlendirdi, “İstediğin haberi yazdırabilirsin” dedi.
Sonradan anladım ki, mesele başkaymış. Mahkeme Kalemindeki kişilerden öğrendim.
Benim davayı emsal göstermişler. “Bizim usulsüzlük uzlaşıya sokulmuyor da bu vatandaşınki nasıl sokuluyor.

Bunların da vergi kaçakçılığı suçu var” diyerek kendi cezalarına indirim almışlar.
(2007’de Petrol Ofisindeki 1,2 milyar liralık vergi borcu, 275 milyon TL’ye indirilmişti. 2009 yılında da aynı Doğan Grubu’na 4,9 milyarlık vergi cezası kesilmiş, vergi affından yararlanan grup 940 milyon lira ödeyeceğini taahhüt ederek borcunu sıfırlamıştı.)

FETÖ’cü hâkim, savcı ve maliyeciler bu işleri tesis ettiler ve bunlara çok büyük indirimler yapıldı.
15 Temmuz’dan sonra yeniden harekete geçtim. Kararın bozulmasını istedim. 11. Ceza Dairesi Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundum. Bir anda karar bozma çıktı. 16 Kasım’da duruşmamız var.
Nasıl Ergenekon gibi ceza davalarında FETÖ’cüler eliyle yapılanlar ortaya döküldüyse bu davalar için de yeniden inceleme başlatılması gerekir. Devlet, abimlerden ve Doğan Grubu’ndan vergisini tahsil etsin. 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu Bursa’da, beyin kanaması sebebiyle hayatını kaybeden yaşlı adam, 5 kişiye umut o..
Minik öğrenci 2 metrelik dolabın altında kaldı Minik öğrenci 2 metrelik dolabın altında kaldı Bursa’da teneffüs sırasında eğitim gördüğü sınıfta üzerine 1 metre 85 santimetre..
Tamirhanede Kadın Patron Tamirhanede Kadın Patron Yaklaşık 7 yıl basın, ardından da bir süre farklı sektörlerde çalıştıktan sonra ..
Uludağ Üniversitesi Rekora Gidiyor Uludağ Üniversitesi Rekora Gidiyor Uludağ Üniversitesi üretilen proje sayısında rekora gidiyor.
  BURSA MANŞET HABERLERİ
Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Mehmet Görmez'in emekli edilmesinin ardından başka..
Florida’dan kaçan kaçana Florida’dan kaçan kaçana ABD’nin Florida eyaletinde beklenen Irma Kasırgası nedeniyle tahliye edilen yakl..
Dünyanın en zengin Müslümanları Arakanlı Müslümanları görmezden geliyor Dünyanın en zengin Müslümanları Arakanlı Müslümanları görmezden geliyor Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik zulüm devam ederken, binlerce ..
Avukatlardan 28 Şubat için suç duyurusu! Medya dahil edilsin Avukatlardan 28 Şubat için suç duyurusu! Medya dahil edilsin Ülkemizde ciddi yaralar açan 28 Şubat davasında “Medya patronlarının haberi olma..
  ASAYİŞ HABERLERİ
(Özel Haber) Lise Öğrencisi Arkadaşlarının Sıktığı Sprey Sonucu Alev Aldı (Özel Haber) Lise Öğrencisi Arkadaşlarının Sıktığı Sprey Sonucu Alev Aldı Bursa’da bir lise öğrencisi, üzerine temizleyici sprey sıkılması sonucu alev ald..
Fetöden Aranan Şahıs Kayseride Yakalandı Fetöden Aranan Şahıs Kayseride Yakalandı Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde aran..
Kocaelide 10 Kilo Eroin Ele Geçirildi Kocaelide 10 Kilo Eroin Ele Geçirildi Kocaeli’de gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde bir araca gizlenmiş halde 1..
Teyp Kullanarak Kaçak Avlanan 5 Kişi Suçüstü Yakalandı Teyp Kullanarak Kaçak Avlanan 5 Kişi Suçüstü Yakalandı Karabük’te dağlık alanda yanlarında getirdikleri teypten hayvan sesi açarak kaça..
  DÜNYA HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: IKBY Yönetimini referandumdan vazgeçmeye çağırıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan: IKBY Yönetimini referandumdan vazgeçmeye çağırıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan IKBY Yönetimini referandum kararına ilişkin " Vazgeçmeleri..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefonda..
Savaş uçakları sınır boyu ve Kuzey Irak için teyakkuza geçti Savaş uçakları sınır boyu ve Kuzey Irak için teyakkuza geçti Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütü PKK ve DEAŞ’ın kış yapılanması hazır..
Rusya'da bomba alarmı: 21 bin kişi tahliye edildi Rusya'da bomba alarmı: 21 bin kişi tahliye edildi Rusya'da bomba ihbarı için yapılan 57 çağrı üzerine yaklaşık 21 bin kişi 11 bölg..
  EKONOMİ HABERLERİ
Her Parçası Belediyede Üretildi, 3,5 Milyon Liralık Proje 800 Bin Tlye Mal Edildi Her Parçası Belediyede Üretildi, 3,5 Milyon Liralık Proje 800 Bin Tlye Mal Edildi Antalya Kemer Belediyesi’nin 30 Ağustos tarihinde hizmete giren vizyon projesi 3..
Kobilere 500 Milyon Tl Destek Kobilere 500 Milyon Tl Destek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Diya..
P&g Türkiyedeki İlk Kurumsal Vatandaşlık Raporunu Yayınladı P&g Türkiyedeki İlk Kurumsal Vatandaşlık Raporunu Yayınladı P&G, yönetişim, topluma katkı, çevresel sürdürülebilirlik, çeşitlilik & dahil et..
Acıpayamda Türkiye - Kanada İş Konseyi Hayvancılık Semineri Acıpayamda Türkiye - Kanada İş Konseyi Hayvancılık Semineri Denizli’nin Acıpayam ilçesinde Türkiye-Kanada İş Konseyi Hayvancılık Semineri dü..
  GÜNDEM HABERLERİ
Başkan Kocamaz, Uluslararası Kentsel Politikalar Konferansına Katıldı Başkan Kocamaz, Uluslararası Kentsel Politikalar Konferansına Katıldı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, KKTC’de gerçekleştirilen..
Seydişehirde 2 Bin Dekar Tarım Alanı Daha Suya Kavuştu Seydişehirde 2 Bin Dekar Tarım Alanı Daha Suya Kavuştu Konya Büyükşehir Belediyesi, Seydişehir’in Kavak Mahallesine 415 bin metreküp su..
Vali Ustaoğlu Gazilerle Bir Araya Geldi Vali Ustaoğlu Gazilerle Bir Araya Geldi Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, 19 Eylül Gaziler Günü n..
Ereğli Belediyesi Elektrik Üretecek Ereğli Belediyesi Elektrik Üretecek Konya’nın Ereğli İlçe Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi’nde son n..
  SİYASET HABERLERİ
Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Trabzonda Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Trabzonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu, Giresun’da bugün yapılacak fındık mitingin..
Bakan Fakıbaba: “Türkiyenin Gıda Üretiminde Lider Bir Ülke Olacağına İnanıyorum” Bakan Fakıbaba: “Türkiyenin Gıda Üretiminde Lider Bir Ülke Olacağına İnanıyorum” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Zirvesi’nde yaptığ..
Beyaz Saraydan Netanyahuya Büyük Jest Beyaz Saraydan Netanyahuya Büyük Jest Beyaz Saray, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul görüşmelerinde İsrail Başbakan..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi İle Görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi İle Görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile görüşt..
  SPOR HABERLERİ
Kağıtsporlu Emine, Ankaradan Gümüş Madalya İle Döndü Kağıtsporlu Emine, Ankaradan Gümüş Madalya İle Döndü Ankara’da yapılan Yıldızlar ve Gençler Eskrim Açık Turnuvasına katılan Kağıtspor..
Plaj Dünya Güreş Şampiyonası İztuzunda Yapılacak Plaj Dünya Güreş Şampiyonası İztuzunda Yapılacak Türkiye’de ilk kez yapılacak olan Plaj Dünya Güreş Şampiyonası Muğla’nın dünyaca..
Kurumlar Arası Cumhuriyet Kupası Turnuvası Başladı Kurumlar Arası Cumhuriyet Kupası Turnuvası Başladı Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 29 Ekim tarihinde oyna..
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Judo Takımından 2 Madalya Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Judo Takımından 2 Madalya Minik judocuların tatamideki (minder) Türkiye Şampiyonasına Büyükşehir Belediyes..
  SAĞLIK HABERLERİ
Dengeli Beslenin, Alzheimer Riskini Azaltın Dengeli Beslenin, Alzheimer Riskini Azaltın Uzmanlar, dengeli beslenme, vücut ve beyin egzersizlerinin Alzheimer hastalığı r..
Bu Meyve Her Derde Deva Bu Meyve Her Derde Deva Türkiye'de turna yemişi olarak bilinen cranberry isimli meyvenin tüketimi; idrar..
Sonbaharda Hastalıklara Dikkat Sonbaharda Hastalıklara Dikkat Çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda görülen el-ayak-ağız hastalığının son baharda a..
Ani Kilo Kaybı Kanserin Habercisi Ani Kilo Kaybı Kanserin Habercisi Hematoloji Uzmanı Dr.Ülkü Ozan, sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemeleri, son 6 ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Yukarı