HABER AKIŞI

Doç. Dr. Bolat: “Çatışmasızlık Bölgesi İki Kutuplu Dünyaya Dönüş Mücadelesidir”

 Tarih: 13-10-2017 13:30:00
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Bolat, İdlib’deki sürecin, Rusya için, dünya siyasetinde aktif rol oynamak olmak istediği, iki kutuplu dünyaya dönüş mücadelesi olduğunu söyledi.

Bugün İdlib’in de içinde yer aldığı ve ‘Çatışmasızlık Bölgesi’ adı verilen koridorun açılmasına yol açan nedenlerin, 2010 yılında Tunus’ta başlayan ve Arap Baharı olarak adlandırılan döneme kadar uzandığını belirten Doç. Dr. Gökhan Bolat, “Arap Baharının ardından devam eden gelişmeler sonrasında Suriye’de iki unsur oluştu; Esad rejimi, bir diğeri de buna karşı olan unsurlar. Bu süreç ABD ve Rusya açısından farklı gelişmeleri ortaya çıkarıyordu. Amerika Esad ile çok sıkı ilişkileri olmamasına rağmen kontrollü izleme politikası izlemiştir ve olaylara çok fazla müdahil olmamıştır. Fakat daha sonra Suriye içerisindeki muhalefetin hem çeşitlenmesi hem de ülkenin çeşitli yerlerinde kontrolü ele almaya başlaması, daha önemlisi Rusya’nın da Esad’ın yanında tavır almasıyla ABD burada Esad’ı devirmeyen, onun bir şekilde varlığını kabul eden ama kendi çıkarlarının da gözetildiği yeni bir politika izledi. Bu politika da, Suriye’nin Kuzeyini Irak’ın Kuzeyi ile birleştirerek, buradan Akdeniz’e ulaştırılacak bir koridor açmak ve bir şekilde Türkiye’nin bölgedeki jeopolitik konumunu önemsizleştirmekti” diye konuştu.

“Ayn-El Arap/Kobani olayları da süreci tetikledi”

2014 yılında meydana gelen Ayn-El Arap /Kobani olaylarının da, sürecin bugünkü hale gelmesinde önemli olduğuna işaret eden Doç. Dr. Gökhan Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika, uluslararası kamuoyunda bölgede sözde İslamcı ve radikal grupların var olduğu ve bunun önlenmesi gerektiğine dair bir imaj oluşturdu. Böylelikle Suriye’deki olayların başlangıcında Esad ve muhalifleri şeklinde olan iki gruplu yapı çeşitlenmeye başladı. Suriye’de DEAŞ ve El-Nusra gibi örgütlere karşı, PYD/YPG gibi PKK kökenli unsurlar ön plana çıkarıldı. Sonuç olarak Suriye çeşitli açılardan parçalanmış oldu. Özellikle medyada oluşturulan sözde İslami terörizm tehlikesine karşı yeni bir müttefik bulma ihtiyacı ortaya çıkarıldı. Bu açılardan 2014 yılında DAEŞ’in Kobani’ye saldırması ve sonrasında Amerika’nın ve Barzani’nin desteği ile buradaki DEAŞ unsurlarının püskürtülmesi önemli bir aşamadır bu süreçte. Amerika burada bir taş ile iki kuş vurmuştur. Birincisi, DAEŞ’i ve İslami terörizm olgusunu ortaya çıkarmıştır, ikincisi Kobani’de özellikle kendi desteği ile DAEŞ’e karşı başarı kazanan PYD ve YPG’yi uluslararası camiada meşrulaştırmış ve bu örgütü DAEŞ gibi İslami teröristlere karşı kullanabilecekleri algısını oluşturmuştur. Böylece bu örgüt aracılığıyla Kuzey Irak’tan başlayıp Akdeniz’e kadar ulaşacak olan o ’Kürt koridoru’nun oluşturulması politikasını uygulamaya koymuştur.”

“Türkiye’nin İdlib’de bulunması gerekliliktir”

Türkiye’nin Güneyi’nde böyle bir koridorun varlığının her şeyden önce Türkiye açısından güvensiz bir ortam oluşturacağının altını çizen Doç. Dr. Gökhan Bolat, Türkiye’nin İdlib operasyonunda yer almasının, jeopolitik konumunun korunması ve sonraki süreçte bölgenin geleceğinde söz sahibi olması adına önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Gökhan Bolat, “Çünkü Türkiye’nin yıllardan beri savaştığı PKK’nın Suriye kolu PYD bu koridorda etkili olacak. Bir diğeri de enerji hatlarının güzergahının değişmesi ile Türkiye jeopolitik açıdan önem kaybetmiş olacak. Ayrıca Türkiye’nin Arap/İslam dünyası ile olan coğrafi bağlantısı da ortadan kalkmış olacaktı” dedi.

Uzun yıllardır dış politikada, iç nedenlerden dolayı pasif davranan Türkiye’nin bu nedenlerle Suriye’deki gelişmelere daha aktif bir şekilde katılma kararı verdiğine işaret eden Doç. Dr. Gökhan Bolat, koridorun başarısızlığa uğraması ile Afrin’deki PYD-YPG varlığının etkisiz hale getirileceğini ve Güney sınırlarındaki güvensiz ortamın sona erdirileceğini söyledi.

İki kutuplu dünyaya dönüş mü var?

Süreci, Amerika ve Rusya merkezli çıkar çatışması olarak tanımlayan Doç. Dr. Gökhan Bolat, dağılan SSCB ile dünya siyasetindeki etkin rolünden uzaklaşan Rusya’nın, tekrar etkin olmak istediğine değindi. Doç. Dr. Gökhan Bolat, ABD ve Rusya açısından ise durumu şöyle değerlendirdi:

“Burada Amerika ve Rusya bir güç mücadelesi var. Bu mücadelede ABD’nin PYD koridoru oluşturma politikası Türkiye’yi Rusya’ya yaklaştırmış ve bu durum birkaç gün önce ortaya çıkan vize krizi gibi bir takım krizlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Suriye meselesi de dahil olmak üzere son dönemlerde Türkiye ve Amerika arasında ciddi bir kriz var. Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması bir şekilde bölgesel dengelerde Amerika aleyhine Rusya lehine bir takım gelişmeler ortaya çıkartmıştır. Uzun vadeli olarak baktığımızda, Rusya’nın askeri üslerinin muhazafa edilmesi ve Suriye’nin geleceğinde etkin bir rol almak istemesi, ek olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılmasından sonra dünyanın tek kutba dönüşmesinden sonra Rusların, eski iki kutuplu dünyayı oluşturmak ve Amerika’ya bundan sonra ki küresel politikalarda tek başına karar veremeyeceği mesajını vermektir. Bu süreç, Rusya’nın dünya siyasetinde ABD’ye yeniden alternatif bir güç olma mücadelesinin bir aşamasıdır” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Şehidin İsmi Yıldırım’da Yaşayacak Şehidin İsmi Yıldırım’da Yaşayacak Yıldırım Belediyesi’nin şehit Uzman Çavuş Nazmi Ayyıldız’ın adını verdiği Aile S..
Bahçelerinde Define Ararken Yakalandılar! Bahçelerinde Define Ararken Yakalandılar! Solucan yetiştirme bahanesiyle define arayan 5 kişi daha gözaltına alındı ...
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den Flaş Açıklama! Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den Flaş Açıklama! Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: "Görevimize devam ediyoruz."..
“Cambazın Cenazesi” Nilüfer’de “Cambazın Cenazesi” Nilüfer’de Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, “Cambazın Cenazesi”yle sanatseverlerin karşıs..
  BURSA MANŞET HABERLERİ
Bakan Soylu: 'Yolsuzluk yapan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayız' Bakan Soylu: 'Yolsuzluk yapan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayız' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yolsuzluk yapan kim olursa olsun, kanuna aykırı..
DEAŞ'ın kaçırdığı askere şehitlik ünvanı verildi DEAŞ'ın kaçırdığı askere şehitlik ünvanı verildi Kilis’in Suriye sınırında çıkan çatışmanın ardından terör örgütü DEAŞ mensupları..
Çoban baba üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı Çoban baba üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı Ardahan'da çoban baba, üzerine yıldırım düşen oğlunu toprağa gömerek kurtardı. 1..
Hava sıcaklıkları düşüyor |28 Eylül Perşembe yurtta hava durumu Hava sıcaklıkları düşüyor |28 Eylül Perşembe yurtta hava durumu Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey kesimlerinin parçalı yer yer ç..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Başkentte Tüfekle Husumetli Olduğu Kişiyi Vuran Şahıs Etkisiz Hale Getirildi Başkentte Tüfekle Husumetli Olduğu Kişiyi Vuran Şahıs Etkisiz Hale Getirildi Başkent’te husumetli olduğu kişiyi pompalı tüfekle ve uzun namlulu makineli tüfe..
Kendilerini Uyaran Polisi Darp Etmeye Kalktılar Kendilerini Uyaran Polisi Darp Etmeye Kalktılar Balıkesir’in Gönen ilçesinde trafik polisi darp edilmek istendi.
Stadyumda Tribün Yandı Stadyumda Tribün Yandı Samsun’un Atakum ilçesindeki stadyumun tribününde çıkan yangında koltuklar kulla..
Malatyada Motosikletler Denetlendi Malatyada Motosikletler Denetlendi Malatya ’Son Sürat-2’ uygulaması ile motosikletli sürücüler denetlendi.
  DÜNYA HABERLERİ
Kabil'de intihar saldırısı: 30 ölü Kabil'de intihar saldırısı: 30 ölü Afganistan'ın Kabil kentinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 30 kişi hay..
Dışişleri'nden flaş vize açıklaması Dışişleri'nden flaş vize açıklaması Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de b..
ABD'den Vize Krizi İle İlgili Yeni Açıklama: Önemli İlerleme Kaydettik, Ancak Bize Delil Sunulmadı ABD'den Vize Krizi İle İlgili Yeni Açıklama: Önemli İlerleme Kaydettik, Ancak Bize Delil Sunulmadı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, vize krizinde önemli ilerlemeler..
Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Bugün Bosna Hersek ve dünyanın önemli müslüman liderlerinden Bilge Kral Aliya İz..
  EKONOMİ HABERLERİ
Kardemirden Çevre Yatırımı Kardemirden Çevre Yatırımı Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ Genel Müdürü Ercüment Ünal, "Çe..
Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı Borsa haftanın son iş gününü yüzde 0,05’lik hafif yükselişle tamamladı...
Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, "Ülke ekonomisine k..
Raci Şaşmaz: “Amacımız Daha Şeffaf Olup Halkla İç İçe Yatırım Yapmak” Raci Şaşmaz: “Amacımız Daha Şeffaf Olup Halkla İç İçe Yatırım Yapmak” 55,4 milyon lira bedel ile Denge Yatırım Holding’in yüzde 48,5’ini alarak sermay..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bakan Eroğlu’ndan TTK ve TDK eleştirisi Bakan Eroğlu’ndan TTK ve TDK eleştirisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Tü..
Artvin Hayvan Bakımevine Kavuşuyor Artvin Hayvan Bakımevine Kavuşuyor Artvin Belediyesi, Artvin’in ilk kapsamlı hayvan barınağı projesiyle Artvin’de ö..
Bozbey: “Kırsal Mahallelerin Sorunlarını En Aza İndireceğiz“ Bozbey: “Kırsal Mahallelerin Sorunlarını En Aza İndireceğiz“ Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ‘Başkan Burada’ projesi kapsamında bu h..
Minikler Çizgifilm Kahramanlarıyla Eğlendi Minikler Çizgifilm Kahramanlarıyla Eğlendi Yunusemre Belediyesi, 3. Uluslararası Yunus Emre Günleri kapsamında Forum Magnes..
  SİYASET HABERLERİ
Ahmet Özoğul, Ak Parti Domaniç İlçe Başkanlığı Görevine Seçildi Ahmet Özoğul, Ak Parti Domaniç İlçe Başkanlığı Görevine Seçildi AK Parti Domaniç İlçe Başkanlığı’nın 6.Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi...
92 Yaşındaki Yaşlı Amca Kılıçdaroğlunu Görmeye Geldi 92 Yaşındaki Yaşlı Amca Kılıçdaroğlunu Görmeye Geldi Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Muhtarlar Toplantısı’na katılmak için hava yoluyla..
Bakan Eroğlundan Ttk Ve Tdk Eleştirisi Bakan Eroğlundan Ttk Ve Tdk Eleştirisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Tü..
Emine Erdoğan, D-8 Zirvesine Katılan Liderlerin Eşlerini Teknede Ağırladı Emine Erdoğan, D-8 Zirvesine Katılan Liderlerin Eşlerini Teknede Ağırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, D-8 Zirvesi’ne katılan ..
  SPOR HABERLERİ
Tff 1. Lig: Adanaspor: 0 - Mke Ankaragücü: 0 Tff 1. Lig: Adanaspor: 0 - Mke Ankaragücü: 0 TFF 1. Lig’in 9. haftasında Adanaspor evinde MKE Ankaragücü ile karşılaştı. Müca..
Kılıç: “Adanaspor En Verimli Oyununu Oynadı” Kılıç: “Adanaspor En Verimli Oyununu Oynadı” TFF 1. Lig ekiplerinden Adanaspor’un Teknik Direktörü Kemal Kılıç, MKE Ankaragüc..
Marmaris Rallisi Tanıtım Toplantısı Yapıldı Marmaris Rallisi Tanıtım Toplantısı Yapıldı Marmaris Rallisi’nin tanıtım toplantısı bugün yapıldı. Türkiye Otomobil Sporları..
Spor Spikeri Cüneyt Ersan Tecrübe Paylaşım Toplantısında Özel Çocuklarla Bir Araya Geldi Spor Spikeri Cüneyt Ersan Tecrübe Paylaşım Toplantısında Özel Çocuklarla Bir Araya Geldi Spor spikeri Cüneyt Ersan “Spikerler takım tutabilir ancak mikrofon başında tama..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
Yukarı