HABER AKIŞI

Çorumun Strateji Planı Tanıtıldı

 Tarih: 18-01-2018 14:30:00
Çorum Valiliği öncülüğünde Hitit Üniversitesi, belediye, Ticaret ve Sanayi Odası ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliğinde hazırlanan “2018-2023 İl Stratejik Planı” kamuoyuna tanıtıldı.

Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında altyapı, ulaştırma, çevre şehircilik, güvenlik, eğitim, sağlık, kültür, turizm ve sanayi alanlarında hazırlanan stratejik planlar hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Türkiye’de ilk sayılabilecek bir çalışmanın Çorum’da başlatıldığını söyledi.

OKA olarak çeşitli platformlarda çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Özen, OKA’nın bugüne kadar 4 ilde 500 projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

OKA’nın görevlerinden birisinin de yerel yönetimlere ve kurumlara planlama, programlama uyguluma aşamasında destek sağlamak olduğunu dile getiren Özen, “Çorum’un bir yıl önce başlattığı inisiyatif önemli bir inisiyatif. Türkiye’de ilk sayılabilecek çalışmalardan bir tanesini burada başlattı. Biz bu çalışmayı başlattıktan sonra önümüzdeki aylarda Amasya, Tokat ve Samsun stratejik planları tamamlanmış olacak.

TR-83 bölgesinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla teknik destek projelerinin uygulanmasında küçük ölçekli altyapı projelerinin uygulanmasında turizm alt yapısında insan kaynaklarının geliştirilmesinde KOBİ’lerin geliştirilmesinde programlar uygulandı. Bugün itibariyle 110 milyon liralık hibeyi bu bölgede kullandık. Bölgelerarası ve içi gelişmişlik farklılarının azaltılması da görevlerimizden birisi. Bir taraftan mali destek verirken bir taraftan da kurumların kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Teknik proje desteklerinden 6 bin kamu personeli yararlandı. Önümüzdeki dönemlere önemli projelere devam edeceğiz. İlk kez bir Teknopark’ın kuruluşuna destek olduk.

Birlikte çalışma kültürü, birlikte üretme kültürü adım adım gerçekleştirilmesi gerekiyor. Stratejik planlama böyle bir hedefin parçası. Bu çalışmanın yeni versiyonları geliştirilecek” dedi.

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam ise, stratejik planın katılımcı bir çalışmanın ürününü olduğunu belirterek, “Eksikleri olabilir ancak gelişmeye çok açık çalışma. Toplumun tüm kesimleriyle kenti bir adım daha öteye götürmek istiyoruz. Çok uyumlu bir süreç geçirildi. Büyük mesailer harcandı. Üniversite olarak bilimsel akademik alt yapı desteği sağladık” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Azmi Yeşil ise kaynakların kıt olduğuna dikkat çekerek, hem ekonomik ve hem de insan gücü gibi kaynakların rasyonel olarak kullanılmasının gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili tartışmalar yapıldığını hatırlatan Yeşil, “Dünya buhran içerisinde istihdam sorunu heryerde karşımıza çıkıyor. Büyük devletler de dahil işsizlere iş bulamıyor. İnsan gücünü rasyonel olarak kullanabilecek maddi kaynaklar ve ekonomik gelişmelerden yetersiz kalıyorlar. Ekonomik yönden kalkınmazsak emperyalist ülkeler kadar güçlü olamazsak ezilmeye mahkum oluruz” diye konuştu.

TSO Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Tepençelik de, planların kağıt üzerinde kalmaması için çağrıda bulundu.

Göreve geldiklerinde oda olarak ilk yaptıkları işin kendi stratejik planlarını hazırladıklarını dile getiren Tepençelik, “Kardeş kuruluşumuz olan Ticaret borsamızla birlikte bu denli planlara önümüzü görmek adına değer veriyoruz. TOBB’un bu planların hazırlanmasında büyük katkıları var. Planlar kağıt üzerinde kalmasın. Uygulamaya geçelim. Siyasi, kamu ve sivil toplum üçlü saç ayağını oluşturalım. Ticaret ve sanayinin gelişmesi geçmiş tecrübelerle devam etmiyor. Dünyadaki hızlı gelişim sayesinde bilimsel yapılı iş dünyası kendi bünyesine katmazsa bir noktada tıkanarak ticari hayattan çekilebiliyor. Üniversite sanayi işbirliği noktasında bugüne kadar samimi katılımlarla ciddi adımlar attık. İşletmelerde AR-GE kültürünün oluşmasında teşvik ortaya çıkıyor. AR-GE’si olmayan hiçbir sanayicinin dünyanın gelişimine ayak uyduramaz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda CHP İl Başkanı Ali Ruza Suludere, MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras’ta hazır bulundu.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
‘CEP HERKÜLÜ’NÜN ADI YILDIRIM’DA YAŞATILACAK ‘CEP HERKÜLÜ’NÜN ADI YILDIRIM’DA YAŞATILACAK Yıldırım Belediyesi, ‘Cep Herkülü’ Naim Süleymanoğlu’nun ismini inşaat çalışmala..
Pistlere Yoğun İlgi Pistlere Yoğun İlgi Kayak turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’a günübirlik gelen tatilciler, pis..
Kültür şehri Bursa’ya bir merkez daha Kültür şehri Bursa’ya bir merkez daha Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kestel Açık Hava Tiyatrosu’nda d..
'Beyaz Hayaller Projesi' Gerçekleşti 'Beyaz Hayaller Projesi' Gerçekleşti Bursa Engelli Kadınlar Derneği, Bursa’da yaşayan ve en büyük hayali gelinlik giy..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Hakkari'de terör operasyonu! Hakkari'de terör operasyonu! Hakkari'de gerçekleştirilen operasyonda 15 terörist etkisiz hale getirildi.
TSK'dan Afrin açıklaması TSK'dan Afrin açıklaması Zeytin Dalı Harekatı 30. gününde başarıyla devam ederken, etkisiz hale getirilen..
Sakarya'da kayınbirader dehşet saçtı Sakarya'da kayınbirader dehşet saçtı Sakarya’nın Hendek ilçesinde akrabalar arasında çıkan kavgada kayınbirader av tü..
Cumhurbaşkanı Erdoğan konvoyunu iki kez durdurdu... Cumhurbaşkanı Erdoğan konvoyunu iki kez durdurdu... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyon'daki programlarına gitmek için sabah s..
  DÜNYA HABERLERİ
İsrail askerlerinden sert müdahale: 148 Filistinli yaralı İsrail askerlerinden sert müdahale: 148 Filistinli yaralı İsrail askerlerinin, Gazze ve Batı Şeria'da ABD'nin Kudüs kararına ilişkin devam..
İsrail'den Set Müdahale! İsrail'den Set Müdahale! İsrail askerlerinin, Gazze ve Batı Şeria'da ABD'nin Kudüs kararına ilişkin devam..
Başbakan'ın Haddini Bildirdiği Sözde Gazeteci Terörist Çıktı Başbakan'ın Haddini Bildirdiği Sözde Gazeteci Terörist Çıktı Başbakan Yıldırım ve Merkel'in basın toplantısında Afrin ile ilgili sahte görsel..
Rusya'da Buzdan Mercedes Rusya'da Buzdan Mercedes Çılgın Rus, 6 ton buz kullanarak Mercedes G serisi 2018 versiyonunun çalışan kop..
  EKONOMİ HABERLERİ
İzmir’in limanları rekor kırdı İzmir’in limanları rekor kırdı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü veri..
Altının Yükselişi Devam Ediyor Altının Yükselişi Devam Ediyor İstanbul Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişl..
İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Kasım ayı işgücü istatistiklerini aç..
Milyonlarca Kişiye Müjde! Milyonlarca Kişiye Müjde! SGK, 700 bin kişiyi bulan Bağ-Kur emeklilerinin geçmişten bu yana aldığı maaşlar..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Son Rakamı Açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan Son Rakamı Açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 935 oldu..
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Açıkladı Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Açıkladı Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak, acild..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan CHP liderine kongre tebriği. Erdoğan, tel..
Seferlere Fırtına Engeli Seferlere Fırtına Engeli Marmara'da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle sabah saatlerinde bazı seferle..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti-MHP ittifakında flaş gelişme! AK Parti-MHP ittifakında flaş gelişme! TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan-Bahçeli görüşmesine ilişk..
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Amman'da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Amman'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ürdün'ün ba..
Bakan Çelik: 'Sınırımızda asla bir terör devletine izin vermeyiz' Bakan Çelik: 'Sınırımızda asla bir terör devletine izin vermeyiz' Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, sınırlarımızın ötesinde bir t..
Görüşme Sona Erdi Görüşme Sona Erdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul et..
  SPOR HABERLERİ
Galatasaray'dan olay paylaşım Galatasaray'dan olay paylaşım Kasımpaşa'ya 2-1 yenilen Galatasaray, maç sonunda resmi Twitter hesabından çok k..
Aslan Liderliği Kaptırdı! Aslan Liderliği Kaptırdı! Kasımpaşa Galatasaray maç özeti ve golleri izle bu haberde. Spor Toto Süper Lig'..
Fenerbahçe 3-0 Alanyaspor Fenerbahçe 3-0 Alanyaspor Fenerbahçe’ye Alanyaspor karşısındaki 3-0’lık galibiyeti Brezilyalı futbolcuları..
Konyaspor 1-1 Beşiktaş Konyaspor 1-1 Beşiktaş Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Konyaspor ile Beşiktaş karşılaştı.
  SAĞLIK HABERLERİ
Körlüğe Davetiye Çıkarıyor Körlüğe Davetiye Çıkarıyor Şeker hastalarında sıklıkla görülen ve gözü olumsuz yönde etkileyerek görme bozu..
Sinüzit belirtisi nedir? Sinüzit belirtisi nedir? Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Suat Albayrak, halk arasında sinüzite iy..
Aşırı terlemenin tedavisi mümkün Aşırı terlemenin tedavisi mümkün Aşırı terleme sosyal yaşantıyı oldukça zorlayan durumlardan biri olduğunu belirt..
Balık depresyondan koruyor Balık depresyondan koruyor Diyetisyen Özlem Tay, balığın zengin vitamin içeriği ve güçlü besin değeri bakım..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Apple'da Büyük Hata! Apple'da Büyük Hata! Apple`ın farkında olmadığı; ancak kullanıcıların canını fazlasıyla sıkacak büyük..
YouTube'dan Büyük Ceza! YouTube'dan Büyük Ceza! YouTube, başlattığı değişim programları sonrasında platformun daha sağlıklı bir ..
WhatsApp'tan Büyük Süpriz! WhatsApp'tan Büyük Süpriz! WABetaInfo tarafından hazırlanan raporlara göre, Android kullanan WhatsApp kulla..
İşte Yerli Whatsapp İşte Yerli Whatsapp Gaziantep’te elektrik elektronik mühendisi Nihat Cindioğlu, beş arkadaşıyla birl..
  EĞİTİM HABERLERİ
Bakan Son Noktayı Koydu! Bakan Son Noktayı Koydu! "TEOG geri döndü" iddialarına yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Bu yıl TE..
Kilis’te okullara 12 Şubat tarihine kadar ara verildi! Kilis’te okullara 12 Şubat tarihine kadar ara verildi! Kilis Valiliği ilk ve orta dereceli okulların bir hafta geç açılacağını duyurdu...
  YAŞAM HABERLERİ
Fiyatı Etten Bile Pahalı! Fiyatı Etten Bile Pahalı! Farklı yaş gruplarındaki genç kızlar ailelerinin katılımıyla gelinlik giyerek ge..
Dev Proje Hazır Dev Proje Hazır Yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inişi için hazır
Bu Şehirde Hayat Pahalı! Bu Şehirde Hayat Pahalı! Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve birçok medeniyete ev sahip..
Kahramanmaraşlı girişimci mobil güneş enerji santrali üretti Kahramanmaraşlı girişimci mobil güneş enerji santrali üretti Kahramanmaraş’ta girişimci iş adamı, gezici mobil güneş enerji sistemi ve 360 de..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 22 14 4 4 41 21 46 +20
2 Galatasaray 22 14 6 2 47 27 44 +20
3 Fenerbahçe 22 12 2 8 44 24 44 +20
4 Beşiktaş 22 11 3 8 41 21 41 +20
5 Kayserispor 22 9 5 8 30 25 35 +5
6 Sivasspor 22 10 8 4 30 33 34 -3
7 Trabzonspor 22 8 5 9 36 32 33 +4
8 Göztepe 21 9 6 6 35 32 33 +3
9 Kasımpaşa 22 8 9 5 34 37 29 -3
10 Yeni Malatyaspor 22 7 8 7 24 28 28 -4
11 Bursaspor 22 7 9 6 31 28 27 +3
12 Akhisarspor 22 7 9 6 28 34 27 -6
13 Antalyaspor 22 6 10 6 26 39 24 -13
14 Gençlerbirliği 21 5 9 7 26 35 22 -9
15 Atiker Konyaspor 22 5 11 6 23 30 21 -7
16 Aytemiz Alanyaspor 22 6 13 3 34 43 21 -9
17 Osmanlıspor FK 22 5 13 4 31 43 19 -12
18 Karabükspor 22 3 16 3 15 44 12 -29
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 22 12 5 5 36 20 41 +16
2 Çaykur Rizespor 22 12 5 5 44 30 41 +14
3 MKE Ankaragücü 22 11 5 6 31 21 39 +10
4 Gazişehir Gaziantep FK 22 9 5 8 35 17 35 +18
5 İstanbulspor 22 10 7 5 25 22 35 +3
6 Boluspor 22 10 9 3 29 21 33 +8
7 Altınordu 22 9 7 6 34 28 33 +6
8 Elazığspor 22 8 7 7 28 25 31 +3
9 Giresunspor 22 8 7 7 27 24 31 +3
10 Balıkesirspor Baltok 22 9 7 6 39 34 30 +5
11 Adanaspor 22 8 8 6 26 34 30 -8
12 BB Erzurumspor 22 7 7 8 26 25 29 +1
13 Eskişehirspor 22 8 8 6 40 33 27 +7
14 Samsunspor 22 6 7 9 21 27 27 -6
15 Adana Demirspor 22 6 10 6 28 33 24 -5
16 Denizlispor 22 5 12 5 22 33 20 -11
17 Manisaspor 22 7 13 2 25 38 14 -13
18 Gaziantepspor 22 1 17 4 9 60 4 -51
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemen Belediyespor 23 17 4 2 48 15 53 +33
2 Afjet Afyonspor 23 15 2 6 46 19 51 +27
3 Hatayspor 23 15 4 4 36 11 49 +25
4 Sivas Belediyespor 23 13 3 7 37 17 46 +20
5 Keçiörengücü 23 13 6 4 55 25 43 +30
6 İnegölspor 23 12 4 7 36 27 43 +9
7 Sancaktepe Belediyespor 23 11 4 8 33 19 41 +14
8 Sarıyer 23 11 9 3 34 27 36 +7
9 Kastamonuspor 1966 23 10 10 3 35 28 33 +7
10 Tokatspor 23 8 8 7 25 31 31 -6
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 10 5 24 28 29 -4
12 Eyüpspor 23 7 12 4 32 44 25 -12
13 Amed Sportif 23 7 10 6 29 31 24 -2
14 Bucaspor 23 6 12 5 28 39 20 -11
15 Tuzlaspor 23 5 14 4 26 42 19 -16
16 Bodrumspor 23 4 13 6 17 35 18 -18
17 Kocaeli Birlikspor 23 2 18 3 17 49 6 -32
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 22 0 11 82 9 -71
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 23 16 2 5 41 12 53 +29
2 Bayrampaşa 23 11 4 8 27 18 41 +9
3 Düzcespor 23 11 6 6 24 22 39 +2
4 Bayburt Grup Özel İdare 23 10 5 8 30 21 38 +9
5 Kemerspor 2003 23 9 5 9 39 30 36 +9
6 Halide Edip Adıvar SK 23 8 4 11 31 22 35 +9
7 Batman Petrolspor 23 8 5 10 27 18 34 +9
8 Erbaaspor 23 8 6 9 29 24 33 +5
9 Ofspor 22 9 8 5 27 20 32 +7
10 Kozan Belediyespor 23 8 10 5 28 31 29 -3
11 Yomraspor 23 7 10 6 17 29 27 -12
12 Yeni Altındağ Bld. 23 6 11 6 24 32 24 -8
13 Bergama Belediyespor 22 7 12 3 22 34 24 -12
14 Çanakkale Dardanel SK 23 5 10 8 26 33 23 -7
15 12 Bingölspor 23 5 10 8 20 30 23 -10
16 Çatalcaspor 23 5 11 7 18 27 22 -9
17 Erzin Belediyespor 23 6 13 4 17 32 22 -15
18 Orhangazi Belediyespor 23 3 10 10 20 32 19 -12
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
16.02.2018 20:00 Atiker Konyaspor 1 - 1 Beşiktaş
17.02.2018 16:00 Demir Grup Sivasspor 3 - 2 Osmanlispor FK
17.02.2018 13:30 Antalyaspor 2 - 1 Kayserispor
17.02.2018 19:00 Fenerbahçe 3 - 0 Aytemiz Alanyaspor
18.02.2018 19:00 Kasımpaşa 2 - 1 Galatasaray
18.02.2018 13:30 Bursaspor 0 - 0 Evkur Yeni Malatyaspor
18.02.2018 13:30 Kardemir Karabükspor 0 - 3 Teleset M. Akhisarspor
18.02.2018 16:00 Trabzonspor 0 - 1 İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
16.02.2018 18:00 Altınordu 1 - 1 Samsunspor
16.02.2018 18:00 Ankaragücü 2 - 4 Ç.Rizespor
17.02.2018 15:30 Giresunspor 0 - 2 Denizlispor
17.02.2018 13:00 Balıkesirspor 1 - 1 Elazığspor
17.02.2018 15:30 Manisaspor 1 - 2 Adanaspor
17.02.2018 13:00 Erzurum BB 5 - 1 Gaziantepspor
18.02.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. 2 - 0 İstanbulspor
18.02.2018 13:00 Umraniyespor 0 - 1 Eskişehirspor
18.02.2018 18:00 Adana D.Spor 1 - 3 Boluspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
18.02.2018 12:00 Eyüpspor 0 - 0 Sancaktepespor
18.02.2018 13:30 Mersin İ.Y. 0 - 4 Tokatspor
18.02.2018 13:00 4 Eylül Bld. 2 - 2 Hatayspor
18.02.2018 13:30 Bodrumspor 0 - 0 Kastamonuspor
18.02.2018 13:30 Etimesgut Belediyespor 1 - 0 Amed Sportif
18.02.2018 13:30 Menemen Bld. 2 - 0 Afjet Afyonspor
18.02.2018 13:30 Tuzlaspor 1 - 0 Keçiörengücü
18.02.2018 13:30 Kocaeli Birlik Spor 0 - 0 İnegölspor
18.02.2018 13:30 Bucaspor 1 - 3 Sarıyer
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
18.02.2018 13:30 Duzcespor 0 - 0 Batman Pet.
18.02.2018 13:30 Orhangazispor 1 - 3 Bayrampaşa
18.02.2018 13:30 Yeni Altindag Belediyespor 2 - 0 Kozan Belediyespor
18.02.2018 13:30 Dardanelspor 0 - 2 Manisa Büyükşehir Belediyespor
18.02.2018 13:30 Erbaaspor 1 - 1 Bayburt Genclikspor
18.02.2018 13:30 Tekirova Bld. 3 - 0 Yomraspor
18.02.2018 13:30 12 Bingolspor 1 - 3 Halide Edip Adivar Spor
18.02.2018 13:30 Erzin Belediyespor 1 - 3 Catalcaspor
19.02.2018 13:30 Ofspor - Bergama Belediyespor
Yukarı