HABER AKIŞI

AK Parti Sözcüsü Çelik:

 Tarih: 16-10-2018 21:45:44

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Eleştirilerden birisi konsolosun ülkesine dönmesi, konsolosun dokunulmazlığı var. Hukuka saygılı bir devlet olarak hukuki süreçlere saygı göstermek durumundayız. Şu hususun altını çizmek isterim, Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısı ile toplantıya ilişkin bilgi veren Sözcü Ömer Çelik, gazetecilerin sorularına cevap verdi. 

“Yerel seçimlere dönük ittifakın nasıl olacağı ile ilgili heyetlerdeki arkadaşlarımız çalışıyorlar” 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli görüşmesine ilişkin sorulan soruya cevap veren Çelik, “Milletimizden bu ittifakın ortaya koyduğu siyasi uygulamaya dönük olarak beklentiler devam etmektedir. Her iki partide Cumhur İttifakı konusunda hassastır. Bu görüşme bunun bir kere daha altının çizildiği görüşmedir. Somut sonuçlara dönük olarak söyleyebileceğimiz bir şey yok. Yerel seçimlere dönük ittifakın nasıl olacağı ile ilgili heyetlerdeki arkadaşlarımız çalışıyorlar. Onlar yeniden bir araya gelecekler. Belli bir formül olgunlaşmasına varılırsa Sayın Genel Başkanlara sunulacak. Fakat iki partinin farklı konularda farklı yaklaşımları olabilir, bu farklı yaklaşımlar Cumhur İttifakı’na halel getirecek, akamete uğratacak meseleler olarak ele alınmıyor. Cumhur İttifakı’ndaki arayış milletimizin meselelerine dönük olarak ortak tutumların nasıl geliştirileceğine dönüktür” dedi. 
Çelik, af konusunda ise, “Herhangi bir mağduriyet söz konusu ise kimsenin kişisel olarak uğradığı bir haksızlığı affetme yetkisine biz sahip değiliz. Bu yaklaşımı gözeterek bir çalışma yapılıyor. Son derece titiz bir çalışma yürütüldüğünü söyleyebilirim” diye konuştu. 

“Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor” 
Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin sorulara cevap veren Çelik, “Son derece hassas ve etkili bir şekilde bu süreci takip ediyoruz. Bütün kurumlarımız olay duyulduğu andan itibaren aydınlatılması için son derece etkili bir çalışma yürütüyorlar. Ulaşılan bilgiler vardır, ama başsavcılık tarafından bu soruşturma yürütüldüğü için bildiğimiz ya da bilmediğimiz şeyleri paylaşabilecek durumda değiliz. Mesele bütün dünyanın meselesi haline gelmiştir. Eleştirilerden birisi konsolosun ülkesine dönmesi, Konsolosun dokunulmazlığı var. Hukuka saygılı bir devlet olarak hukuki süreçlere saygı göstermek durumundayız. Başkonsolosluk binası başka bir ülkenin toprağı sayılsa da Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içindedir. İddialar vahim iddialardır. Şu hususun altını çizmek isterim, Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor, tabi ki Suudi Arabistan makamları da ‘biz işbirliği yapalım’ dediği zaman tabi ki buna olumlu bakacağız. Bu mesele net bir şekilde açığa çıkacak. Kapatılması, zamana bırakılması gibi bir şey söz konusu değildir. Hem bizim basınımızda hem yabancı basında bazı isimler üzerinde bir yoğunlaşma var. Her şeye bakılıyor, atlanan herhangi bir şey yok” şeklinde konuştu. 

“Dava yarın itibariyle geri çekilecektir” 
Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle gözaltına alınan gençlerle görüştüğü iddiasına yönelik, “Bu gençler kesinlikle kabul etmeyeceğiz bir pankart taşıyıp Cumhurbaşkanlığı makamına, Cumhurbaşkanımıza dönük asla söz konusu edilmemesi gereken bir takım ifadeler kullanan bir pankart taşımışlardı. Doğal olarak ortaya bir dava çıkmıştı. Bu hem ahlaken yanlış bir iştir hem de suçtur. Zaman içinde gençler, gençlerin aileleri temas kurdular. Yaptıklarının bu manaya geleceğini düşünmediklerini, o mezuniyet töreninde amaçlamadıkları bir tablonun ortaya çıktığını söylediler. Cumhurbaşkanımızla görüşmek istediler. Cumhurbaşkanımız bu gençleri kabul etti. Cumhurbaşkanımızın onlarla güzel bir sohbeti oldu. Cumhurbaşkanımız adına açılan dava yarın itibariyle geri çekilecektir. Gençlerin yaptıklarından pişmanlık duyduklarını ifade etmelerine karşılık, Cumhurbaşkanımız da gençleri sevdiğini, yaptıklarının yanlış olduğunun altının çizilmesi bakımından anlamaları gerektiğini söyledi. İyi bir karşılıklı diyalog oldu” ifadelerini kullandı. 

“Kısa zamanda karar veririz” 
Seçim takvimi ile bir netlik olup olmadığı konusuna açıklık getiren Çelik, “Arkadaşlarımız olgunlaştırdılar. Sunum yapıldıktan sonra, Genel Başkanımız karar verdikten sonra bu çıkacaktır. Bir takım kritik tarihlerimiz var bu tarihle ilgili, onunla ilgili çalışma yapılıyor. Kısa zamanda karar veririz” açıklamasında bulundu. 

“Bu tip zihniyetlerin bu tip makamlara gelmesi AB için felakettir” 
Avrupa Komisyonu başkan adayı Weber’in Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili açıklamalarına cevap veren Çelik, “O şahsı tanırız, Juncker’in yerine gelmek istediği anlaşılıyor. Şöyle bir hata yapıyorlar, bunlar Türkiye düşmanlığı yaparak bazı kurumların başına gelebileceklerini düşünüyorlar. Tek söylediği Türkiye karşıtlığı, bununla ilgili Juncker’in yerine gelebileceğini düşünüyor. Bu tip zihniyetlerin bu tip makamlara gelmesi AB için felakettir. Aşırı sağ Avrupa’nın DEAŞ’ıdır” dedi. 

“Trump’un söylediklerini esas alıp, haddini aşıp Cumhurbaşkanını yargılamaya çalışıyor” 
Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine cevap veren Çelik, “CHP’nin maalesef değiştirilemeyen bir huyu var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı ile ya da hükümeti ile bir başka devletin devlet başkanı ya da hükümeti arasında bir tartışma olduğu zaman bilin ki, CHP derhal karşı tarafın yanındadır. Bu sefer de tutuyor, Trump’un söylediklerini esas alıp, haddini aşıp Cumhurbaşkanını yargılamaya çalışıyor. Burudaki zihin çatlağının giderilmesi lazım. Eğer bir taviz söz konusu olsaydı ekonomik olarak en ağır saldırının en şiddetli noktasında yumuşama olurdu. Tam tersi buradan gerçek bir kararlılık ve tavizsizlik gördüler” diye konuştu. 

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddiaların altı boştur” 
Çelik, sağlıkta tasarruf yapılıp yapılmadığına ilişkin ise, “Bu bahsedilen hastanelerin bütçesi ayrı. Bütçe meselesi ile ilgili bir takım tasarruflar ortaya koymuş olabilirler. Sağlık Bakanlığımız bütçe yönetimleri ayrı olan bu yapılarla ilgili olarak bu iddiaları duyduğu anda harekete geçmiştir. Hastane yönetimlerine her türlü desteğin verileceği, bütçesi ayrıysa, herhangi bir malzeme eksikliği ile karşı karşıya kalıyorsa stok paylaşımı da dahil her türlü desteğin verileceği konusunda Sağlık Bakanlığının iradesi vardır. Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddiaların altı boştur” açıklamasında bulundu. 

“CHP’nin Atatürk’ün mirasına saygısızlığını ortaya koyuyor” 
İş Bankası’ndaki CHP’nin hisselerine yönelik CHP tarafından yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Çelik, “Hukuki açıdan bir problem yok, parlamento yetkilidir bu konuda. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği, Sayın Bahçeli’nin destek verdiği bu düzenleme ile İş Bankası koruma açısından bu tartışmaların dışına çıkartılacaktır. Bu tartışmadaki CHP’nin söylediği şeylerin hiçbir hukuki ve siyasi temeli yok. Tam tersine Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu ile yaşanılan şeyler CHP’nin Atatürk’ün mirasına saygısızlığını ortaya koyuyor” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
'BUFSAD' Birinci Oldu... 'BUFSAD' Birinci Oldu... Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından düzenlenen 2018 TFSF Kupas..
İnegöl'e Sis Çöktü! İnegöl'e Sis Çöktü! Bursa’nın İnegöl ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis ha..
Bursa'da Faciadan Dönüldü! Bursa'da Faciadan Dönüldü! Bursa'da oto tamircisinde çıkan yangın sonucunda çalan alarm faciayı önledi. ..
Fabrika İşçileri Eylem Yaptı Fabrika İşçileri Eylem Yaptı Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Me-Par ile arasındaki anlaşmayı fes edince 97 taş..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'da Golcü Sıkıntısı! Bursaspor'da Golcü Sıkıntısı! Bursaspor'da Akhisar Belediyespor maçı öncesinde forvet oyuncuları Diafra Sakho ..
Samet Aybaba: 'Biz Geriye Düşmemeliyiz' Samet Aybaba: 'Biz Geriye Düşmemeliyiz' Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, takımda şu anda her şeyin iyi gittiğini..
6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... 6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... Bursaspor'da Kasımpaşa maçında sakatlanarak oyunu yarıda bırakan Diafra Sakho'nu..
Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor ile Kasımpaşa, Spor Toto Süper Lig'in 12. haftasında oynayacakları kar..
  DÜNYA HABERLERİ
Yeni Başkanı Belli Oldu! Yeni Başkanı Belli Oldu! INTERPOL, uzun süren tartışmaların ardından Dubai'deki 87. Genel Kurul Toplantıs..
Çok Çarpıcı Kaşıkçı İddiası! Çok Çarpıcı Kaşıkçı İddiası! Uluslararası yayın yapan bir haber kuruluşu üst düzey bir devlet yetkilisine day..
Trump'tan FETÖ açıklaması Trump'tan FETÖ açıklaması ABD Başkanı Donald Trump, "Gülen'in iadesi gündemimizde yok" dedi.
  EKONOMİ HABERLERİ
Milyonları İlgilendiren Karar Milyonları İlgilendiren Karar Milyonlarca çalışanı ilgilendiren fazla mesai ödeme kararı Yargıtay 22. Hukuk Da..
Bakan Selçuk’tan Yapılandırma Müjdesi... Bakan Selçuk’tan Yapılandırma Müjdesi... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Ku..
Araç Sahiplerine Müjde! Araç Sahiplerine Müjde! Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzin ve motori..
Benzinde 19 Kuruş İndirim... Benzinde 19 Kuruş İndirim... Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 19 kuruşluk indirim..
  GÜNDEM HABERLERİ
Karadeniz'den Hamsi Fışkırdı! Karadeniz'den Hamsi Fışkırdı! Karadeniz'in bazı illerinden yola çıkan balıkçı tekneleri Zonguldak açıklarında ..
Atama Kararları Resmi Gazete’de Atama Kararları Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı büyükelçilikler ile rektör atamaları..
Sosyal Medyada Paylaşım Rekoru Kırdı Sosyal Medyada Paylaşım Rekoru Kırdı Kütahya'nın Emet ilçesinde, Emet-Tavşanlı yolunda son günlerde meydana gelen tra..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 yaşındaki Nazmiye Balcı’yı tedavi gördüğ..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Soylu Açıkladı! Bakan Soylu Açıkladı! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İstihbarat birimlerimiz 27 bin şahsı kontrol e..
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "(AİHM'nin Demirtaş kararlı) Yargılama devam ediyo..
Öztürk Yılmaz İhraç Edildi Öztürk Yılmaz İhraç Edildi CHP Öztürk Yılmaz hakkında kararını verdi
  SAĞLIK HABERLERİ
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Uludağ Üniversitesi Üroloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kılıçarslan, f..
Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor! Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor! KOAH’ın tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu beliren Göğüs Hastalıkları Uzman..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Gökpınar, yanlış ve yaygın antibiyotik kullanım..
Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Üroloji Uzmanı Op. Dr. Etem Ruhi Göre, neden oluştuğu tam bilinmeyen böbrek taşı..
  EĞİTİM HABERLERİ
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
Bakanlık Açıklama Yaptı... Bakanlık Açıklama Yaptı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: "2018-2019 eğitim öğretim döneminde..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 12 8 1 3 17 5 27 +12
2 Galatasaray 12 7 3 2 22 14 23 +8
3 Kasımpaşa 12 7 4 1 26 19 22 +7
4 Yeni Malatyaspor 12 6 3 3 19 10 21 +9
5 Antalyaspor 12 6 4 2 16 18 20 -2
6 MKE Ankaragücü 12 6 5 1 15 13 19 +2
7 Beşiktaş 12 5 4 3 20 16 18 +4
8 Göztepe 12 6 6 0 15 14 18 +1
9 Atiker Konyaspor 12 4 3 5 17 14 17 +3
10 Trabzonspor 12 4 4 4 19 18 16 +1
11 Sivasspor 12 3 4 5 14 18 14 -4
12 Bursaspor 12 2 3 7 10 11 13 -1
13 Fenerbahçe 12 3 5 4 11 15 13 -4
14 Akhisarspor 12 3 6 3 13 20 12 -7
15 Kayserispor 12 3 6 3 10 17 12 -7
16 Alanyaspor 12 4 8 0 6 18 12 -12
17 BB Erzurumspor 12 2 5 5 10 14 11 -4
18 Çaykur Rizespor 12 1 6 5 13 19 8 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 6 5 0 1 11 1 16
2 Denizlispor 6 4 1 1 14 4 13
3 Ümraniyespor 6 4 1 1 9 4 13
4 Eskişehirspor 6 3 1 2 6 5 11
5 Adana Demirspor 6 3 2 1 10 4 10
6 Giresunspor 6 3 2 1 9 3 10
7 Altınordu 6 3 2 1 11 6 10
8 İstanbulspor 6 3 2 1 12 13 10
9 Adanaspor 6 2 2 2 9 7 8
10 Gazişehir Gaziantep FK 6 2 2 2 7 5 8
11 Boluspor 6 2 2 2 6 5 8
12 Hatayspor 6 2 2 2 5 4 8
13 Altay 6 2 3 1 7 7 7
14 Balıkesirspor Baltok 5 2 2 1 5 6 7
15 Elazığspor 6 2 4 0 9 12 6
16 Osmanlıspor FK 6 2 4 0 2 5 6
17 Afjet Afyonspor 6 1 3 2 9 9 5
18 Kardemir Karabükspor 6 0 5 1 1 13 1
Takım O G M B A Y P AV
1 Tuzlaspor 7 6 0 1 18 1 19
2 Manisa BBSK 6 6 0 0 17 3 18
3 Fatih Karagümrük 7 5 1 1 15 5 16
4 Menemen Belediyespor 7 4 1 2 18 11 14
5 Pendikspor 6 4 0 2 13 6 14
6 Şanlıurfaspor 6 4 0 2 8 4 14
7 Sivas Belediyespor 7 4 2 1 12 9 13
8 Tarsus İdman Yurdu 7 3 2 2 14 13 11
9 Kahramanmaraşspor 7 3 3 1 5 7 10
10 Kırklarelispor 6 2 1 3 8 6 9
11 Darıca Gençlerbirliği 7 2 2 3 7 5 9
12 Etimesgut Belediyespor 6 2 1 3 7 7 9
13 Zonguldak Kömürspor 6 2 2 2 5 6 8
14 Fethiyespor 7 1 2 4 5 9 7
15 Bugsaş Spor 6 2 3 1 6 11 7
16 Konya Anadolu Selçukspor 6 1 2 3 8 11 6
17 Bandırmaspor 6 1 3 2 3 6 5
18 Tokatspor 7 1 5 1 3 11 4
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 6 5 1 0 16 5 15
2 Silivrispor 6 5 1 0 11 2 15
3 Nevşehir Belediyespor 6 4 0 2 17 7 14
4 Hekimoğlu Trabzon 6 4 0 2 9 4 14
5 Tire 1922 6 3 0 3 10 4 12
6 Karaköprü Belediyespor 6 4 2 0 13 8 12
7 Nazilli Belediyespor 6 3 0 3 10 6 12
8 Ergene Velimeşe 6 3 1 2 8 5 11
9 Kozan Belediyespor 6 3 1 2 8 5 11
10 Artvin Hopaspor 6 2 1 3 6 2 9
11 Yomraspor 6 2 1 3 5 4 9
12 Batman Petrolspor 6 2 1 3 8 8 9
13 Erzin Belediyespor 7 2 3 2 10 8 8
14 Gebzespor 6 1 2 3 5 4 6
15 Büyükçekmece Tepecikspor 6 1 4 1 6 11 4
16 Erbaaspor 6 0 3 3 2 5 3
17 Körfez Spor Kulübü 7 0 6 1 4 17 1
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Galatasaray vs Atiker Konyaspor
 24/11/2018 BB Erzurumspor vs Antalyaspor
 24/11/2018 Alanyaspor vs Kayserispor
 24/11/2018 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 25/11/2018 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 25/11/2018 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/11/2018 Kasımpaşa vs Yeni Malatyaspor
 25/11/2018 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 26/11/2018 Göztepe vs Medipol Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Kardemir Karabükspor vs Balıkesirspor Baltok
 24/11/2018 Hatayspor vs Altay
 24/11/2018 Eskişehirspor vs Ümraniyespor
 24/11/2018 İstanbulspor vs Gençlerbirliği
 25/11/2018 Denizlispor vs Giresunspor
 25/11/2018 Adana Demirspor vs Adanaspor
 25/11/2018 Gazişehir Gaziantep FK vs Boluspor
 25/11/2018 Altınordu vs Afjet Afyonspor
 26/11/2018 Osmanlıspor FK vs Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/11/2018 Bugsaş Spor vs Kahramanmaraşspor
 25/11/2018 Şanlıurfaspor vs Darıca Gençlerbirliği
 25/11/2018 Bandırmaspor vs Tokatspor
 25/11/2018 Etimesgut Belediyespor vs Fethiyespor
 25/11/2018 Kırklarelispor vs Sivas Belediyespor
 25/11/2018 Konya Anadolu Selçukspor vs Fatih Karagümrük
 25/11/2018 Manisa BBSK vs Tuzlaspor
 25/11/2018 Pendikspor vs Menemen Belediyespor
 25/11/2018 Zonguldak Kömürspor vs Tarsus İdman Yurdu
 25/11/2018 Bandırmaspor - Tokatspor Tokatspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Bandırmaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/11/2018 Hekimoğlu Trabzon vs Kozan Belediyespor
 24/11/2018 Yomraspor vs Nazilli Belediyespor
 24/11/2018 Büyükçekmece Tepecikspor vs Körfez Spor Kulübü
 25/11/2018 Batman Petrolspor vs Artvin Hopaspor
 25/11/2018 Erbaaspor vs Nevşehir Belediyespor
 25/11/2018 Ergene Velimeşe vs Karaköprü Belediyespor
 25/11/2018 Gebzespor vs Silivrispor
 25/11/2018 Şile Yıldızspor vs Tire 1922
 25/11/2018 Gebzespor - Silivrispor Silivrispor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Gebzespor yenilmez
 25/11/2018 Gebzespor - Silivrispor Gebzespor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Silivrispor yenilmez
 25/11/2018 Erbaaspor - Nevşehir Belediyespor Erbaaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Nevşehir Belediyespor yenilmez
LİNKLER
Yukarı