HABER AKIŞI

AK Parti Sözcüsü Çelik:

 Tarih: 16-10-2018 21:45:44

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Eleştirilerden birisi konsolosun ülkesine dönmesi, konsolosun dokunulmazlığı var. Hukuka saygılı bir devlet olarak hukuki süreçlere saygı göstermek durumundayız. Şu hususun altını çizmek isterim, Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısı ile toplantıya ilişkin bilgi veren Sözcü Ömer Çelik, gazetecilerin sorularına cevap verdi. 

“Yerel seçimlere dönük ittifakın nasıl olacağı ile ilgili heyetlerdeki arkadaşlarımız çalışıyorlar” 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli görüşmesine ilişkin sorulan soruya cevap veren Çelik, “Milletimizden bu ittifakın ortaya koyduğu siyasi uygulamaya dönük olarak beklentiler devam etmektedir. Her iki partide Cumhur İttifakı konusunda hassastır. Bu görüşme bunun bir kere daha altının çizildiği görüşmedir. Somut sonuçlara dönük olarak söyleyebileceğimiz bir şey yok. Yerel seçimlere dönük ittifakın nasıl olacağı ile ilgili heyetlerdeki arkadaşlarımız çalışıyorlar. Onlar yeniden bir araya gelecekler. Belli bir formül olgunlaşmasına varılırsa Sayın Genel Başkanlara sunulacak. Fakat iki partinin farklı konularda farklı yaklaşımları olabilir, bu farklı yaklaşımlar Cumhur İttifakı’na halel getirecek, akamete uğratacak meseleler olarak ele alınmıyor. Cumhur İttifakı’ndaki arayış milletimizin meselelerine dönük olarak ortak tutumların nasıl geliştirileceğine dönüktür” dedi. 
Çelik, af konusunda ise, “Herhangi bir mağduriyet söz konusu ise kimsenin kişisel olarak uğradığı bir haksızlığı affetme yetkisine biz sahip değiliz. Bu yaklaşımı gözeterek bir çalışma yapılıyor. Son derece titiz bir çalışma yürütüldüğünü söyleyebilirim” diye konuştu. 

“Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor” 
Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin sorulara cevap veren Çelik, “Son derece hassas ve etkili bir şekilde bu süreci takip ediyoruz. Bütün kurumlarımız olay duyulduğu andan itibaren aydınlatılması için son derece etkili bir çalışma yürütüyorlar. Ulaşılan bilgiler vardır, ama başsavcılık tarafından bu soruşturma yürütüldüğü için bildiğimiz ya da bilmediğimiz şeyleri paylaşabilecek durumda değiliz. Mesele bütün dünyanın meselesi haline gelmiştir. Eleştirilerden birisi konsolosun ülkesine dönmesi, Konsolosun dokunulmazlığı var. Hukuka saygılı bir devlet olarak hukuki süreçlere saygı göstermek durumundayız. Başkonsolosluk binası başka bir ülkenin toprağı sayılsa da Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içindedir. İddialar vahim iddialardır. Şu hususun altını çizmek isterim, Türkiye bağımsız soruşturmasını yürütüyor, tabi ki Suudi Arabistan makamları da ‘biz işbirliği yapalım’ dediği zaman tabi ki buna olumlu bakacağız. Bu mesele net bir şekilde açığa çıkacak. Kapatılması, zamana bırakılması gibi bir şey söz konusu değildir. Hem bizim basınımızda hem yabancı basında bazı isimler üzerinde bir yoğunlaşma var. Her şeye bakılıyor, atlanan herhangi bir şey yok” şeklinde konuştu. 

“Dava yarın itibariyle geri çekilecektir” 
Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle gözaltına alınan gençlerle görüştüğü iddiasına yönelik, “Bu gençler kesinlikle kabul etmeyeceğiz bir pankart taşıyıp Cumhurbaşkanlığı makamına, Cumhurbaşkanımıza dönük asla söz konusu edilmemesi gereken bir takım ifadeler kullanan bir pankart taşımışlardı. Doğal olarak ortaya bir dava çıkmıştı. Bu hem ahlaken yanlış bir iştir hem de suçtur. Zaman içinde gençler, gençlerin aileleri temas kurdular. Yaptıklarının bu manaya geleceğini düşünmediklerini, o mezuniyet töreninde amaçlamadıkları bir tablonun ortaya çıktığını söylediler. Cumhurbaşkanımızla görüşmek istediler. Cumhurbaşkanımız bu gençleri kabul etti. Cumhurbaşkanımızın onlarla güzel bir sohbeti oldu. Cumhurbaşkanımız adına açılan dava yarın itibariyle geri çekilecektir. Gençlerin yaptıklarından pişmanlık duyduklarını ifade etmelerine karşılık, Cumhurbaşkanımız da gençleri sevdiğini, yaptıklarının yanlış olduğunun altının çizilmesi bakımından anlamaları gerektiğini söyledi. İyi bir karşılıklı diyalog oldu” ifadelerini kullandı. 

“Kısa zamanda karar veririz” 
Seçim takvimi ile bir netlik olup olmadığı konusuna açıklık getiren Çelik, “Arkadaşlarımız olgunlaştırdılar. Sunum yapıldıktan sonra, Genel Başkanımız karar verdikten sonra bu çıkacaktır. Bir takım kritik tarihlerimiz var bu tarihle ilgili, onunla ilgili çalışma yapılıyor. Kısa zamanda karar veririz” açıklamasında bulundu. 

“Bu tip zihniyetlerin bu tip makamlara gelmesi AB için felakettir” 
Avrupa Komisyonu başkan adayı Weber’in Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili açıklamalarına cevap veren Çelik, “O şahsı tanırız, Juncker’in yerine gelmek istediği anlaşılıyor. Şöyle bir hata yapıyorlar, bunlar Türkiye düşmanlığı yaparak bazı kurumların başına gelebileceklerini düşünüyorlar. Tek söylediği Türkiye karşıtlığı, bununla ilgili Juncker’in yerine gelebileceğini düşünüyor. Bu tip zihniyetlerin bu tip makamlara gelmesi AB için felakettir. Aşırı sağ Avrupa’nın DEAŞ’ıdır” dedi. 

“Trump’un söylediklerini esas alıp, haddini aşıp Cumhurbaşkanını yargılamaya çalışıyor” 
Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine cevap veren Çelik, “CHP’nin maalesef değiştirilemeyen bir huyu var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı ile ya da hükümeti ile bir başka devletin devlet başkanı ya da hükümeti arasında bir tartışma olduğu zaman bilin ki, CHP derhal karşı tarafın yanındadır. Bu sefer de tutuyor, Trump’un söylediklerini esas alıp, haddini aşıp Cumhurbaşkanını yargılamaya çalışıyor. Burudaki zihin çatlağının giderilmesi lazım. Eğer bir taviz söz konusu olsaydı ekonomik olarak en ağır saldırının en şiddetli noktasında yumuşama olurdu. Tam tersi buradan gerçek bir kararlılık ve tavizsizlik gördüler” diye konuştu. 

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddiaların altı boştur” 
Çelik, sağlıkta tasarruf yapılıp yapılmadığına ilişkin ise, “Bu bahsedilen hastanelerin bütçesi ayrı. Bütçe meselesi ile ilgili bir takım tasarruflar ortaya koymuş olabilirler. Sağlık Bakanlığımız bütçe yönetimleri ayrı olan bu yapılarla ilgili olarak bu iddiaları duyduğu anda harekete geçmiştir. Hastane yönetimlerine her türlü desteğin verileceği, bütçesi ayrıysa, herhangi bir malzeme eksikliği ile karşı karşıya kalıyorsa stok paylaşımı da dahil her türlü desteğin verileceği konusunda Sağlık Bakanlığının iradesi vardır. Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddiaların altı boştur” açıklamasında bulundu. 

“CHP’nin Atatürk’ün mirasına saygısızlığını ortaya koyuyor” 
İş Bankası’ndaki CHP’nin hisselerine yönelik CHP tarafından yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Çelik, “Hukuki açıdan bir problem yok, parlamento yetkilidir bu konuda. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği, Sayın Bahçeli’nin destek verdiği bu düzenleme ile İş Bankası koruma açısından bu tartışmaların dışına çıkartılacaktır. Bu tartışmadaki CHP’nin söylediği şeylerin hiçbir hukuki ve siyasi temeli yok. Tam tersine Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu ile yaşanılan şeyler CHP’nin Atatürk’ün mirasına saygısızlığını ortaya koyuyor” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Düğünlerde Yeni Akım... Düğünlerde Yeni Akım... Düğünlerde eğlenmeye gelenleri göbek attıran çalgıcılar ve orkestranın yerini ar..
Bursa'da Korkutan Yangın! Bursa'da Korkutan Yangın! Bursa'da lastik ve plastik kasa deposunda çıkan yangın vatandaşlara korku dolu a..
Bursa'da Ceza Yağdı! Bursa'da Ceza Yağdı! Bursa Uludağ'da drift yapan trafik magandalarına jandarma ceza yağdırdı. Drift y..
'Muradiye Su' Satılmıyor 'Muradiye Su' Satılmıyor Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye şirketlerinden Jeoterma..
  BURSASPOR HABERLERİ
Aybaba:Fenerbahçe Maçını Kazanmak İstiyoruz! Aybaba:Fenerbahçe Maçını Kazanmak İstiyoruz! Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, ligde pazartesi günü sahalarında oynaya..
Jires Kembo'ya Vakıfköy yolu gözüktü Jires Kembo'ya Vakıfköy yolu gözüktü Bursaspor'un 31 yaşındaki defans oyuncusu Jires Kembo'nun sözleşmesi feshedilene..
Şampiyon Kaptan Bursaspor’u Değerlendirdi Şampiyon Kaptan Bursaspor’u Değerlendirdi Bursaspor’un Şampiyon Kaptanı Ömer Erdoğan Şirin Medya radyolarının canlı yayın ..
Samet Aybaba'dan Açıklama Samet Aybaba'dan Açıklama Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Antalya kampında yapılan antrenman önc..
  DÜNYA HABERLERİ
Beyaz Saray'dan Açıklama Beyaz Saray'dan Açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD B..
Çavuşoğlu’ndan Sert Cevap! Çavuşoğlu’ndan Sert Cevap! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Stratejik ortaklar twitter gibi sosyal medya üzerin..
Binlerce İşçi Çıkaracak... Binlerce İşçi Çıkaracak... Amerikan otomobil şirketi Ford, Avrupa’da binlerce işçi çıkaracağını açıkladı. A..
Tarihi Kilisede Yangın Çıktı! Tarihi Kilisede Yangın Çıktı! ABD’nin New York eyaletinde bulunan tarihi Schroon Lake Halk Kilisesi yandı.
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum... Döviz Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada dolar 5,3620 liradan, euro ise 6,1220 liradan güne başladı.
Bakan Pekcan'dan İhracat Desteği Müjdesi Bakan Pekcan'dan İhracat Desteği Müjdesi Bakan Pekcan, 2018 yılında küresel üretim, büyüme ve ihracat üzerinde görülen ol..
Altın Piyasasında Son Durum Altın Piyasasında Son Durum Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 225,80 lira oldu. ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bilun Hanımsultan Hayatını Kaybetti Bilun Hanımsultan Hayatını Kaybetti Sürgün edilen 155 Osmanlı hanedanı üye ve mensubundan hayatta olan son kişi Bilu..
Cumhurbaşkanı Erdoğan '10YearsChallenge' akımına katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan '10YearsChallenge' akımına katıldı AK Parti'nin resmi instagram hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "1..
Kar Kalınlığı 2 Metreyi Aştı! Kar Kalınlığı 2 Metreyi Aştı! Bingöl'ün Karlıova ilçesinde belirli bölgelerde kar kalındığı 2 metreyi aştı, ba..
Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile milyonlarca sür..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Akar'dan Görüşme Trafiği Bakan Akar'dan Görüşme Trafiği Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Polonya ve Makedonyalı bakanlar ile eski Hava ..
İhmal Varsa Gerekli Müeyyideler Uygulanacaktır! İhmal Varsa Gerekli Müeyyideler Uygulanacaktır! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5 kişinin hayatını..
Bahçeli:Biz İşimize Bakalım! Bahçeli:Biz İşimize Bakalım! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda..
  SAĞLIK HABERLERİ
Kış Aylarında Artıyor! Kış Aylarında Artıyor! Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu, soğuk kış aylarında kalp k..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bilal Aykaç, kar veya buz üzerinde yürü..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat Uzmanlar Uyarıyor... Uzmanlar, dengeli beslenmenin ve her gıdayı yemenin sağlıklı bir kalp için öneml..
Bakan Selçuk Açıkladı... Bakan Selçuk Açıkladı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Tıbbi ve Ekonomik..
  EĞİTİM HABERLERİ
İşte okulların tatil olduğu iller! İşte okulların tatil olduğu iller! Yoğun kar yağışı nedeniyle yurt genelinde tatil haberleri gelmeye devam ediyor. ..
''ÖSYM''den Saat Uyarısı ''ÖSYM''den Saat Uyarısı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 2 Aralık Pazar günü ya..
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 17 10 2 5 22 8 35 +14
2 Trabzonspor 17 8 4 5 32 22 29 +10
3 Yeni Malatyaspor 17 8 4 5 26 16 29 +10
4 Kasımpaşa 17 9 6 2 37 28 29 +9
5 Galatasaray 17 8 4 5 30 21 29 +9
6 Antalyaspor 17 8 6 3 19 21 27 -2
7 Beşiktaş 17 7 5 5 28 23 26 +5
8 Atiker Konyaspor 17 6 4 7 23 20 25 +3
9 Sivasspor 17 6 5 6 24 23 24 +1
10 Göztepe 17 7 9 1 18 19 22 -1
11 Bursaspor 17 4 4 9 17 17 21 0
12 MKE Ankaragücü 17 6 9 2 17 26 20 -9
13 Kayserispor 17 5 8 4 15 25 19 -10
14 Alanyaspor 17 5 9 3 13 22 18 -9
15 Akhisarspor 17 4 8 5 19 26 17 -7
16 BB Erzurumspor 17 3 7 7 16 22 16 -6
17 Fenerbahçe 17 3 7 7 16 24 16 -8
18 Çaykur Rizespor 17 1 7 9 19 28 12 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 8 7 0 1 19 2 22
2 Denizlispor 9 6 1 2 18 6 20
3 Ümraniyespor 9 6 2 1 13 7 19
4 Eskişehirspor 9 4 1 4 10 8 16
5 Altınordu 9 4 2 3 14 7 15
6 Hatayspor 9 4 2 3 11 5 15
7 Gazişehir Gaziantep FK 9 4 3 2 14 8 14
8 İstanbulspor 8 4 2 2 15 14 14
9 Osmanlıspor FK 9 4 4 1 9 9 13
10 Adana Demirspor 9 3 3 3 14 9 12
11 Adanaspor 8 3 2 3 11 7 12
12 Balıkesirspor Baltok 8 3 3 2 7 8 11
13 Giresunspor 8 3 4 1 10 11 10
14 Boluspor 8 2 3 3 9 9 9
15 Afjet Afyonspor 8 2 4 2 11 14 8
16 Elazığspor 8 2 4 2 11 14 8
17 Altay 8 2 5 1 8 10 7
18 Kardemir Karabükspor 9 0 7 2 5 19 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 8 7 0 1 21 3 22
2 Tuzlaspor 9 7 1 1 20 3 22
3 Fatih Karagümrük 9 6 1 2 20 8 20
4 Menemen Belediyespor 9 6 1 2 23 13 20
5 Şanlıurfaspor 8 5 0 3 11 5 18
6 Sivas Belediyespor 9 5 2 2 16 11 17
7 Kırklarelispor 9 4 1 4 14 7 16
8 Pendikspor 8 4 1 3 15 11 15
9 Tarsus İdman Yurdu 8 4 2 2 16 14 14
10 Etimesgut Belediyespor 8 3 1 4 10 8 13
11 Darıca Gençlerbirliği 9 3 3 3 8 6 12
12 Zonguldak Kömürspor 8 3 3 2 8 9 11
13 Kahramanmaraşspor 9 3 5 1 6 11 10
14 Bak Spor 8 2 3 3 9 14 9
15 Konya Anadolu Selçukspor 8 1 2 5 12 15 8
16 Bandırmaspor 8 2 4 2 7 10 8
17 Fethiyespor 9 1 3 5 6 12 8
18 Tokatspor 9 1 6 2 4 13 5
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 8 6 2 0 21 6 18
2 Nevşehir Belediyespor 8 5 0 3 21 9 18
3 Nazilli Belediyespor 8 5 0 3 17 7 18
4 Hekimoğlu Trabzon 8 5 1 2 11 6 17
5 Silivrispor 8 5 2 1 11 3 16
6 Karaköprü Belediyespor 8 5 2 1 15 8 16
7 Tire 1922 8 4 0 4 13 6 16
8 Ergene Velimeşe 8 4 1 3 13 6 15
9 Kozan Belediyespor 8 3 1 4 10 7 13
10 Yomraspor 8 3 1 4 9 7 13
11 Batman Petrolspor 8 3 2 3 10 10 12
12 Artvin Hopaspor 8 2 1 5 7 3 11
13 Gebzespor 8 2 2 4 8 5 10
14 Büyükçekmece Tepecikspor 8 3 4 1 9 11 10
15 Erzin Belediyespor 8 2 3 3 12 10 9
16 Erbaaspor 8 0 4 4 4 8 4
17 Körfez Spor Kulübü 8 0 6 2 5 18 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/01/2019 Akhisarspor vs Beşiktaş
 19/01/2019 BB Erzurumspor vs Atiker Konyaspor
 19/01/2019 Yeni Malatyaspor vs Göztepe
 19/01/2019 Antalyaspor vs Kayserispor
 19/01/2019 Galatasaray vs MKE Ankaragücü
 20/01/2019 Alanyaspor vs Sivasspor
 20/01/2019 Trabzonspor vs Medipol Başakşehir
 21/01/2019 Bursaspor vs Fenerbahçe
 21/01/2019 Kasımpaşa vs Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/01/2019 Adana Demirspor vs Kardemir Karabükspor
 19/01/2019 Gazişehir Gaziantep FK vs Denizlispor
 19/01/2019 Afjet Afyonspor vs İstanbulspor
 19/01/2019 Osmanlıspor FK vs Boluspor
 20/01/2019 Hatayspor vs Gençlerbirliği
 20/01/2019 Ümraniyespor vs Altay
 20/01/2019 Eskişehirspor vs Giresunspor
 20/01/2019 Altınordu vs Balıkesirspor Baltok
 21/01/2019 Elazığspor vs Adanaspor
 19/01/2019 Gazişehir Gaziantep FK - Denizlispor Denizlispor ligdeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Denizlispor yenilmez
 18/01/2019 Adana Demirspor - Kardemir Karabükspor Kardemir Karabükspor ligdeki son 17 maçında hiç kazanamadı  Adana Demirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/01/2019 Bak Spor vs Tarsus İdman Yurdu
 19/01/2019 Fethiyespor vs Şanlıurfaspor
 19/01/2019 Menemen Belediyespor vs Fatih Karagümrük
 20/01/2019 Kahramanmaraşspor vs Bandırmaspor
 20/01/2019 Sivas Belediyespor vs Pendikspor
 20/01/2019 Kırklarelispor vs Etimesgut Belediyespor
 20/01/2019 Tokatspor vs Darıca Gençlerbirliği
 20/01/2019 Tuzlaspor vs Konya Anadolu Selçukspor
 20/01/2019 Zonguldak Kömürspor vs Manisa BBSK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/01/2019 Silivrispor vs Hekimoğlu Trabzon
 20/01/2019 Artvin Hopaspor vs Körfez Spor Kulübü
 20/01/2019 Karaköprü Belediyespor vs Batman Petrolspor
 20/01/2019 Ergene Velimeşe vs Erbaaspor
 20/01/2019 Gebzespor vs Şile Yıldızspor
 20/01/2019 Kozan Belediyespor vs Erzin Belediyespor
 20/01/2019 Nevşehir Belediyespor vs Yomraspor
 20/01/2019 Tire 1922 vs Büyükçekmece Tepecikspor
 19/01/2019 Silivrispor - Hekimoğlu Trabzon Hekimoğlu Trabzon ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Hekimoğlu Trabzon yenilmez
LİNKLER
Yukarı